Gebelerde eş desteğinin annelik rolü, beden algısı ve distres düzeyi ile ilişkisi
The relationship of spousal support with maternal role, perceived body image, and distress levels in women with pregnancy
  1. Tez No: 648726
  2. Yazar: EBRU DOĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ALAN DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, gebelerde eş desteğinin annelik rolü, beden algısı ve distres düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapıldı. Çalışmanın örneklemini Konya ilinde Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi gebe ve NST polikliniğine başvuran 361 gebe oluşturdu. Veriler, kişisel bilgilerin yer aldığı "kişisel bilgi formu, Eş Destek ölçeği (EDÖ), Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği (TGDÖ) ve Gebelerin Kendini Algılama Ölçeği (GKAÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, Skewness ve Kurtosis, t testi, Mann Whitney U testi, (post hoc analizi Tukey HSD), Pearson ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Çalışmada gebelerin yaş ortalaması 27,04±5,04 ve gebelik haftası ortalaması 30,14±6,78'dir. Gebelerin EDÖ puan ortalamasının 70,81±7,13 ve TGDÖ puan ortalamasının 20,00±5,00 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a descriptive and correlational research design to investigate the relationship between spousal support and maternal role, perceived body image, and distress levels in women with pregnancy. The sample of the study consisted of 361 women with pregnancy who presented to the maternity and NST outpatient clinics of Dr. Ali Kemal Belviranlı Obstetrics and Pediatrics Hospital. The data were collected using a personal data form, which aimed to collect personal information, the Spousal Support Scale (SSS), the Tilburg Pregnancy Distress Scale (TPDS), and the Self-Perception of the Pregnant Scale (SPPS). The data were analyzed using the following methods and analyses: numbers, percentages, mean and standard deviation values, Skewness and Kurtosis, t-test, Mann-Whitney U test, (post hoc analysis, Tukey, HSD), and Pearson and Spearman correlation analyses. According to the findings, the mean age of the women with pregnancy was 27,04 ± 5,04 years, and the mean gestational week was 30,14 ± 6,78 weeks. The mean SSS score of the women with pregnancy was 70,81 ± 7,13, and their mean TPDS score was 20,00 ± 5,00.