Figüratif resimde dinamizm
Dynamism in figurative painting
  1. Tez No: 648747
  2. Yazar: ERMAN GÜRCÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEYMUR RZAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
'Figüratif Resimde Dinamizm' adlı yüksek lisans tez çalışması bilimsel araştırma yöntemleri ile bilimsel temellere oturtmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu bütünde; figüratif resmin Rönesans'a kadar olan tarihsel gelişimi ve 20. Yy da görülen figür resmi, 'Figüratif Resimde Dinamizm' başlığı altında indirgenen parametreler doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu tezde hedef; sanat tarihindeki önemini her zaman koruyan figüratif resmin, insanlığın doğa karşısındaki duygularını ve fikirlerini çizgilerin, renklerin, biçimlerin, seslerin ve ritimlerin yardımıyla, güzel ve çarpıcı bir dille ve kişisel tavırlarla ifade etmenin ruhsal bir haykırışa dönüşünü, tarihsel sınıflandırılmalarla başlıklara ayırmak ve bunları bilimsel teorilerle destekleyerek açıklamaktır. Geleneksel sanat anlayışındaki sanatçıların harekete olan çeşitli yaklaşımları, yaşanılanan anın öncesi ve sonrası olarak her iki evresini de anlatırken harekete ve dinamizme verdikleri önem, ilk resmin varoluşundan itibaren her daim bir olay örgüsünü anlatan figür resimlerinde anlatılan olayın içindeki hareket incelenmiş ve akademik bir dille sunulmaya çalışılmıştır. Netice itibari ile 'Figüratif Resimde Dinamizm' konulu bu araştırmada, figürün sanattaki gelişimi ve sanatçılar arası farklı üsluplara dönüşümü 20. Yy öncesi ve sonrası olarak incelenmiş, faydalı ve geliştirilebilir bir bilgi bütününe dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The master thesis study 'Dynamism in Figurative Painting' has been carried out with the aim of putting scientific research methods on scientific base. The historical development of the figurative painting until the Renaissance period and the figurative painting of the 20th century have been prepared in line with the parameters summarized under the title of 'Dynamism in Figurative Painting.' The goal in this thesis is to transform figurative painting, which always maintains its importance in art history, into a spiritual cry with the help of lines, colors, forms, sounds and rhythms in a beautiful and striking language and personal attitudes, with historical theories and explaining and supporting them with scientific theories. Various approaches of artists, who have an understanding of traditional art, towards movement; the importance they devote to movement and dynamism while describing both phases before and after the moment is experienced; and the movement within the event described in the pictures of the event, which always describe a plot, was examined and attempted to be presented in an academic language. As a result, in this research on 'Dynamism in Figurative Painting,' the development of the figure in art and its transformation into different styles among artists were analyzed before and after the 20th century and turned into a useful and developable information whole.