Figüratif resimde renk-insan figürü ilişkisi
  1. Tez No: 30602
  2. Yazar: ÖZLEM KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
III ÖZET Figüratif resim, görünen dünyanın düzenleniş mantığından çıkmış bir çizgi, biçim ve renk dilidir. Hıristiyan dini, insan figürünün gerçekçi anlatımını yasaklıyor, böylece renkler canlanıyordu. Giotto, çiğ renklerden ilk uzaklaşan ressam olmuştu. Gerçekçi formları ve doğal renkleri kullanmıştır. Böylece Rönesans' in öncüsü olmuş ve insan figürü tekrar önem kazanmaya başlamıştır. Rönesans, İspanyol, Flaman, Danimarka, Fransız... Değişik ilkelerde çeşitli sanatçılar ışık gölgenin yardımı ile hacmi, kütleyi vermek için çeşitli yollar denemişlerdir. Işık ve rengin niteliklerini ve doğasını keş f edemem işleridir. Empresyonistler, rengi bulgu lamı şiar ve resimlerinde kullanmışlar dır. Empresyonizm 'den önce renk, nesnelerin bir özelliği, kendinde var olan bir değeri olarak kabul edilip ışıktan ayrı olarak düşünülmüştür. Empresyonistler renkçi, ışık-gölgeci bir anlayışta iken Empresyonistler, kendileri ve iç dünyaları ile ilgilenmişlerdir. Empresyonistler için renk, biçim ve kompozisyon tümüyle soyut değerlerdir. Renkçi ressamlar, koyu-açığın yardımıyla oluşan nesnel görüntüleri sıcak ve soğuk renklerin yardımıyla vermeye çalışmışlardır. Renkçi görünümler, özellikle soyut etkileri oluşturmada yararlı olmuştur.IV Modern sanatta nü önemini bir ölçüde yitirmiştir. Avrupa nü sanatında ise ressamlar ve seyirciler genelde erkek, nesne olarak işlenen kişilerse çoğunlukla kadın olmuştur. Avangard'larda figürasyona yönelme tekrar görülmüş ve yeni figürasyon ortaya çıkmıştır. Yeni figürasyon soyut sanatla, figüratif sanatın karşısında üçüncü bir güç olmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Figurative paint ins is a language of line, from and colour which was derived from the arrangement reasoning of visible vorld. According to Christianity it vas forbidden to expres human figure realistically, thus the colors were being enlivened. Giotto has been the first painter who got away from raw colours. He has used realistic forms and natural colours. Therefore he has been the pioneer of Renaissance and human figure has regained its importance. Renaissance, Spanish, Flemish, Denmark. French and many others have tried various wavs so as to express volume and mass by the help of 1 i ght -shading. They have been unable to discover the nature of light and colotir. It is the Impressionist who discovered the colour in painting in its real sense. Before Impressionism colour used to be to be regarded as a characteristic of objects and a value of its own nature, thus it has been considered as a seperate element from light. While Impressionists believed in colour and light - shading, Expresionists dealt with their own self as well as their inner world. For Expresionists colour, from and composos i t ion were entirely abstract valves.Colourist painters have tried to express objektive images created by dark and light tones by the help of warm and cold colours. Colourist images have particular}' been helpful to create abstract effects. In this way abstract (non-figurative) painting has come into existence. The nude has to some extent lost its importance in modern art. In European Nude the painters and the painters and the audiance have generally been males; the people who were worked as objects, however, have been mostly females. A tendency toward figuration has been observed in avant-gardes and the new figuration has appeared. The new figuration has been a third force against abstract art and figurative art.