Water as a driving force of nature and power (Hydroelectric power plants [HEPPs] and the dilemma of development and ecology from an anthropological perspective)
Doğa ve iktidarın itici gücü olarak su (Hidroelektrik santraller [HES'ler] ve antropolojik bakış açısıyla kalkınma ve ekoloji ikilemi)
  1. Tez No: 648789
  2. Yazar: Ş. PERVİN YANIKKAYA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU KOÇER REİSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Yaşamın iki vazgeçilmez bileşeni olan su ve kalkınma birbirlerini sürekli biçimlendirirken insanlar da tarih boyunca besin ihtiyaçlarını karşılamak, sulama yapmak, enerji elde etmek gibi nedenlerle daima suyu kontrol altına almak istemiştir. Batılı ülkelerde ortaya çıkan ve daha sonra özellikle de Endüstri Devrimi'ni takiben gelişmekte olan ülkelere 'ihraç' edilen devasa baraj ve hidroelektrik enerji santrali projeleri kalkınmanın en önemli unsurları olarak hayata geçirilmiştir. Sonuç, yeryüzünde özgürce neredeyse akan hiçbir nehrin/derenin kalmaması olmuştur. Bu santraller modern yaşamın gereklilikleri için pek çok fayda sağlamaktadır, ancak hızla artan dünya nüfusu ve giderek azalan taze su kaynakları, santrallerin nehirler etrafındaki ekosistem üzerindeki etkileri ve aynı zamanda toplumsal, kültürel ve çevresel etkileri hesaba katılmadığından sonuçta elde edileceği iddia edilen temiz ve yenilenebilir hidroelektrik enerjinin sürdürülebilirliği kalmamıştır. Bu çalışma, Kalkınma ve Enerji çerçevesinde antropolojik bir bakış açısından hidroelektrik enerji santrallerini (HES) tartışmakta ve iki nehir tipi hidroelektrik santralinin Erzurum'un İspir yöresindeki Aksu Vadisi'nde yaşayan yerel halkın gündelik yaşamlarına etkilerini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
While two indispensable components of life, water and development, continue to shape each other constantly, human beings have always attempted to control water for food supply, irrigation, energy etc. throughout history. Huge dam and hydroelectric power plant projects have been initiated as one of the most important elements of development, an idea that was initiated in Western countries, and then 'exported' to developing countries particularly following the Industrial Revolution. The result is almost no freely flowing rivers remaining on Earth. There are many benefits these power plants provide for requirements of the modern life, while rapidly growing world population and gradually decreasing freshwater resources, their effects on the ecosystems surrounding rivers, as well as their social, cultural and environmental effects are not taken into account, which, as a result, make the alleged clean and renewable hydroelectric energy not sustainable. This study discusses hydroelectric power plants (HEPPs) within the framework of Development and Ecology from an anthropological perspective and evaluates the impact of two river-type hydroelectric plants on the daily lives of local people in the Aksu Valley located at the İspir District of Erzurum.