An exploratory study on age and language differences in the utilization of learning strategies
Öğrenme stratejilerinin kullanımında yaş ve dil farklılıkları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 648790
  2. Yazar: MURAT BAYALAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. FERYAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Öğrenme, yaşantı sonucunda ortaya çıkan davranış değişiklikleri olarak tanımlanabilir. Öğrenmenin kolayca gerçekleşebilmesi için öğrenen kişiler farkında olarak veya olmayarak çeşitli yollar denerler. Eğitim alanında bu yollar karşımıza öğrenme stratejileri olarak çıkar. Öğrenme stratejileri, öğrenen için daha kolay, daha hızlı, daha eğlenceli, daha kişiye yönelik, daha etkili ve yeni durumlara daha kolay aktarılabilir kılan özel eylemlerdir. 1960'lardan bu yana, öğrenme stratejileri bilişsel psikoloji ve ikinci dil edinimi alanlarında birçok çalışmaya konu olmuştur. Farklı stratejilerin öğrenme sürecinde nasıl rol oynadıkları, farklı yeterlik seviyelerine sahip olan ve farklı yaşlarda olan kişilerin öğrenme stratejileri seçimi ve kullanımı alandaki ana başlıklardandır. Ancak, öğrenme stratejileri üzerine yapılan çoğu araştırmada yaş faktörünün öğrenme stratejilerinin seçimine olan etkisi önem verilmeyen bir konudur. Bu çalışma; dil farklılığı, yaş ve yeterlik faktörlerinin bir okuma-anlama görevinde kişilerin öğrenme stratejileri seçimine ve kullanımına nasıl etki ettiğini inceliyor. Araştırmanın amacı, farklı yaşlarda olan ve farklı yabancı dil yeterlik seviyesine sahip olan iki grubun strateji kullanma tercihlerini ve sıklıklarını keşfetmektir. Nicel araştırmalardan, anket çalışması metodu kullanılarak yapılan çalışma, 94 üniversite öğrencisi ve 105 ortaokul öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara Türkçe ve İngilizce okuma-anlama görevi verilip ayrı ayrı iki dilde kullandıkları öğrenme stratejileri, ölçek yardımıyla belirlenmiştir. İki grubun strateji seçimi ve kullanımı saptandıktan sonra verilerden yola çıkılarak dil farklılığının, yaşın ve yeterliğin öğrenme stratejileri kullanımında etkili faktörler olduğu görülmüştür. Yabancı dilde ve anadilde yeterlik seviyeleri yakın olan kişilerin strateji seçiminin ve kullanımının benzer olduğu belirlenmiştir. Bu durum, anadil ve yabancı dilde yeterlik seviyeleri farklı olan bireylerde tam tersidir. Yaşın öğrenme stratejileri üzerine olan etkisinin somuttan soyuta ilkesini takip etmediği görülmüştür. Yeterlik ve öğrenme stratejileri kullanım sıklığı arasındaki ilişkinin doğru orantılı olmadığı ve bu ilişkinin eğrisel bir doğası olabileceği konusunda güçlü bulgular elde edilmiştir. Bir diğer sonuç olarak, öğrenme stratejilerinin kullanım sıklığının öğrenme stratejilerinin kullanım etkililiği ile bağlantılı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Learning can be defined as changes in behavior due to experience. In order to ease the process of learning, whether they are aware or not, learners try various ways. The projection of these 'ways' in education is learning strategies. The learning strategies are special actions taken by the learner to make the learning process easier, faster, more fun, more personalized, more effective and transferrable to new situations. Since the 1960s, learning strategies have been the subject of many studies in the field of cognitive psychology and second language acquisition. What role various strategies play in the learning process, how learners who vary in age and foreign language proficiency choose and use learning strategies have been the main topics of the studies in the field. However, in most studies, the influence of age on the use of learning strategies is an issue that is considered trivial. This work examines how language difference, age, and proficiency affect the use of learning strategies in a reading comprehension task. The aim of the study is to discover the learning strategy use of two groups of different ages and with different foreign language proficiency levels. The study which was conducted using the survey study method was carried out with the participation of 94 university students and 105 secondary school students. Participants were given the reading comprehension task in Turkish and English, and then the learning strategies they used in two languages were determined with the help of the scale. After determining the strategy use of the two groups, it was seen that language difference, age and proficiency were effective factors in the use of learning strategies. It was found that the learners who are as almost proficient in the foreign language as in their mother tongue display similarities in their learning strategy use in both languages. This case is quite the opposite for the learners who have lower levels of proficiency in the foreign language. It was observed that the effect of age on learning strategies does not follow a transition from concrete to abstract. Strong evidence has been obtained that the relationship between the frequency of learning strategy use and proficiency is not directly proportional, and this relationship may have a curvilinear nature. As a result, it was found that the frequency of learning strategy use does not entail the effectiveness of learning strategies.