IVF planlanan infertil hastalarda serum kisspeptin düzeyinin gebelik başarısına etkisi
- Tez No: 648788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SİNAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada IVF planlanan infertil hastalarda serum kisspeptin düzeyi gebe kalan ve kalamayan hastalarda karşılaştırılarak IVF başarısına etkisi olup olmadığına bakılması amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda kisspeptinin IVF başarısını öngören bir belirteç olarak kullanılması düşünülebilir. LH piki yaptığı bilinen kisspeptinin infertil hastalardaki düzeyi IVF başarısını etkilemekteyse daha sonra yapılan çalışmalarda başarıyı artıracak şekilde tedavi de kullanılabilmesi de mümkün olacaktır. Yöntem: İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum ek hizmet binası İnfertilite polikliniğine infertilite nedeniyle Kasım 2019-Ağustos 2020 tarihleri arasında başvuran 23-44 yaş arası, IVF tedavisi gören 32 gebelik sonucu pozitif 56 gebelik sonucu negatif toplam 88 kadın hasta ile prospektif olarak yapıldı. IVF yapılacak olan hastalardan oosit toplanacağı gün sabah aç karna serum örneği alınarak -80 °C de saklandı. Hastalara IVF tedavisi sırasında bakılan IVF başarısı ile ilişkili olabilecek parametrelerde çalışmaya eklendi. Bu parametreler yaş, AMH, FSH, LH, estradiol(E2), progesteron, prolaktin, TSH, HbA1c idi. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde bağımsız örneklem t test, mann-whitney u test kullanıldı. Etki düzeyi ROC eğrisi ile araştırıldı. Etki düzeyi tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon ile araştırıldı. Analizlerde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Gebelik olan ve olmayan grupta kisspeptin değeri anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. Gebelik olan grupta hastaların yaşları gebelik olmayan gruptan anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha düşüktü. Gebelik olan grupta AMH değeri gebelik olmayan gruptan anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Gebelik olan grupta estradiol değeri gebelik olmayan gruptan anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Gebelik olan grupta HbA1c değeri gebelik olmayan gruptan anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha düşüktü. Gebelik olan ve olmayan grupta LH değeri, FSH değeri, progesteron değeri, prolaktin değeri, TSH değeri anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. Çok değişkenli indirgeniş modelde gebelik olan ve olmayan grubu öngörmekte AMH, estradiol değerinin anlamlı-bağımsız (p ˂ 0.05) etkinliği gözlenmiştir. Sonuç: Verilerimiz serum kisspeptin düzeyinin infertil kadınlarda IVF sonuçları üzerinde bir etkisi olabileceğini düşündürmemektedir. Serum kisspeptin düzeyinin infertil kadınlarda IVF başarısı üzerindeki etkisini aydınlatmak için daha büyük popülasyonla prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Yine de bu çalışma infertil kadınlarda çeşitli parametrelerin IVF başarısı ile ilişkisini değerlendiren nadir çalışmalardan biridir. Yaş, AMH, estradiol ve HbA1c nin IVF başarısıyla ilişkili bulunmasıda çalışmamızı önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to compare serum kisspeptin levels in infertile patients who planned IVF in patients who were pregnant and unable to stay and to see if they had an effect on IVF success. For this purpose, kisspeptin can be considered to be used as a marker for IVF success. If the level of kisspeptin, known to make LH piki, affects IVF success in infertile patients, it will also be possible to use treatment in such a way as to increase success in later studies. Methods: Between November August 2019 and August 2020 due to infertility in Istanbul Educational Research Hospital Suleymaniye Obstetrics and Gynecology additional service building infertility outpatient clinic between the ages of 23-44, IVF treatment 32 pregnancy results positive 56 pregnancy results negative total 88 female patients were prospectively performed. It was added to the study in parameters that may be associated with IVF success that was noticed during IVF treatment. These parameters were age, AMH, FSH, LH, estradiol(E2), progesterone, prolactin, TSH, HbA1c. Mean, standard deviation, median lowest, highest, frequency and ratio values were used in the descriptive statistics of the data. The distribution of variables was measured by kolmogorov simirnov test. Independent sample t test, mann-whitney u test were used in the analysis of quantitative independent data. The effect level was investigated with the ROC curve. The effect level was investigated with univariate and multivariate logistic regression. The SPSS 26.0 program was used in the analysis. Results: In the group with pregnancy, the age of patients was significantly lower (P 0.05) than in the group without pregnancy. In the group with pregnancy, the AMH value was significantly higher (p 0.05) than in the group without pregnancy. Estradiol value was significantly higher (p 0.05) in the group with pregnancy than in the group without pregnancy. HbA1c was significantly lower in the group with pregnancy than in the group without pregnancy (p 0.05). In the group with and without pregnancy, kisspeptin value, LH value, FSH value, progesterone value, prolactin value, TSH value did not differ significantly (p > 0.05). Significant-independent (p 0.05) efficacy of AMH, estradiol value was observed to predict the group with and without pregnancy in the multivariate reduction model. Conclusions: Our data does not suggest that serum kisspeptin levels may have an effect on IVF results in infertile women. We need prospective studies with a larger population to ellaborate the effect of Serum kisspeptin levels on IVF success in infertile women. Yet this study is one of the few studies to address the Association of various parameters with IVF success in infertile women. Age, AMH, estradiol and HbA1c related to IVF success makes our study important.