Yumuşak güç unsuru olarak Türkiye'nin uluslararası sağlık politikası
Soft power international health policy items as Turkey
  1. Tez No: 648792
  2. Yazar: MİRAÇ KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GİRAY ANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Health Care Management, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin uluslararası sağlık ile ilgili faaliyetlerinin etkisi ve dış politikaya katkısını, dolayısıyla yumuşak gücünü tespit etmek ve bu anlamda Türkiye'nin uluslararası sağlık stratejisinin belirlenmesine katkıda bulunmaktır. Bu maksatla araştırma için gerekli olan veriler; Türkiye'nin sağlık hizmetlerinin yoğunlaştığı Sudan, Somali ve Afganistan'da Türkiye'nin dış politikası ve Uluslararası Sağlık Politikası hakkında bilgi sahibi yerel sağlık aktörlerine elektronik ortamda doldurulabilir formatta hazırlanan ve 23 açık uçlu sorudan oluşan anketlerin uygulanmasıyla elde edilmiştir. Çalışma kapsamında bilgisine başvurulan 42 kişinin seçiminde kartopu örneklem yöntemi benimsenmiştir. Elde edilen veriler önce betimleyici (tematik) analize, ardından da içerik analizine tabi tutulmuştur. Görüşmelerin analizi manuel yapılarak, probleme ilişkin tema, kategori ve kodlar oluşturulmuştur. Katılımcıların verdikleri cevapların çözümlenmesi ve araştırma kabulleri çerçevesinde yorumlanması araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Çalışmaya konu ülkelerdeki yerel sağlık aktörlerinin görüşleri dikkate alındığında, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu fakat, Türkiye'nin sağlık ile ilgili faaliyetlerinin var olan ihtiyacı karşılamadığı vurgusunda bulunulmuştur. Türk diplomatik faaliyetlerinin sağlık üzerinden değerlendirilmesi ile ilgili görüşlerin oldukça düşük olması (%4,7) sağlık ile ilgili faaliyetlerin tanıtımının yeterince yapılmadığını ya da yeterince etkili olmadığını göstermektedir. Katılımcılar tarafından çalışmaya konu ülkelerde sürdürülen sağlık ile ilgili faaliyetlerin genellikle Hizmet Sunumu (%66,6) ve Altyapı faaliyetleri (%59,5) olduğu ve bu faaliyetlerin en çok özel sektöre (%35,7) katkı sağladığı yönünde görüş beyan edilmiştir. Son olarak çalışma kapsamında görüş beyan eden katılımcıların çoğu (%38,1) gelecekte Türkiye'nin sağlık ile ilgili faaliyetlerinden sağlık eğitiminin artması gerektiğini ifade etmişlerdir. Bu çalışma ile Türkiye'de ilk defa yerel sağlık aktörlerinin görüşlerine dayalı olarak Türkiye'nin sağlık diplomasisi faaliyetlerinin dış politikada yumuşak güç olabilme potansiyeli araştırılmıştır. Buna bağlı olarak yerel sağlık aktörlerinin görüşleri doğrultusunda politika önerileri sunulmaktadır. Politika yapıcılar tarafından dikkate alınması durumunda, sağlık ile ilgili faaliyetlerin Türkiye'nin dış politikasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of Turkiye's activities related to international health and its contribution to the foreign policy and then its soft power. Therefore, it aims in this sense to contribute to the determination of Turkey's international health strategy. Accordingly, the data needed for the research were obtained through the application of questionnaires consisting of 23 open-ended questions and prepared in an electronic format, which can be filled in to local health actors who have knowledge of Turkey's foreign policy and international health policy in Sudan, Somalia and Afghanistan where Turkiye's health services are concentrated. Within the scope of the study, snowball sampling method was adopted in the selection of 42 people whose knowledge was consulted. The obtained data were first subjected to descriptive (thematic) analysis and then to content analysis. The themes, categories and codes related to the problem were created by doing the analysis of the interviews manually. The analysis of the answers given by the participants and the interpretation within the framework of research acceptance were done by the researchers. When the opinions of the local health actors in the countries subject to the study were taken into consideration, it was emphasized that the relations between the two countries are good and that the activities related to Turkey's health does not meet the existing needs. The opinions about the evaluation of the Turkish diplomatic activities on health was seen to be very low (4,7 %). This showed that the introduction of the health-related activities was not done enough or was not effective enough. It was expressed that the health-related activities carried out by the participants in the countries subject to the study were usually Service Delivery (66.6%) and Infrastructure activities (59.5%) and that these activities mostly contributed to the private sector (35.7%). Finally, most of the participants (%38,1) who expressed their opinions within the scope of the study stated that the health education, one of Turkiye's activities related to health, should increase in future. With this study, that Turkiye's health diplomacy activities have the potential to be soft power in foreign policy was searched by being based on the opinions of the local health actors for the first time in Turkiye. Accordingly, the policy recommendations were presented in line with the views of the local health actors. If taken into account by policy-makers, the health-related activities are thought to contribute to Turkiye's foreign policy.