Bir yumuşak güç örneği olarak Türkiye Somali ilişkileri
As an example of soft power Turkey Somalia relations
  1. Tez No: 543886
  2. Yazar: AHMET ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Devletler kendi varlıklarını devam ettirebilmek için güç arayışına girer. Bu uluslararası güç, boyut bakımından sert güç, akıllı güç ve yumuşak güç olarak üç sınıfa ayrılır. Sert güç; silahlı kuvvetler, yumuşak güç; ikna ve pazarlık yeteneği, akıllı güç ise bu iki gücün karışımı olarak tanımlanır. Yumuşak güç kullanımı küreselleşmenin de etkisi ile son zamanlarda yaygınlaşmıştır. Bunun sebeplerinden biri, daha az maliyetli olması ve sert güç kullanımına göre daha ılımlı olmasıdır. Yumuşak güç kaynaklarını o ülkenin siyasi değerleri, kültürü, dış politika unsurları ve ekonomisi oluşturmaktadır. Yumuşak güç kullanmada para bir araç değil, belli ortak değerleri paylaşma yeteneğidir. Teknoloji ile beraber gelişen iletişim ağları ve kamu diplomasisi başta gelen yumuşak güç araçlarındandır. Türk dış politikasında son dönemlerde özellikle Afrika kıtasında yumuşak güç unsuru kullanılmaya başlanmıştır. Osmanlı Devleti'nin 1517 yılından beri bölgede yer alması, Türkiye'nin bu bölgede kabullenilmesini kolaylaştırmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun ilk dönemlerinde Türkiye-Afrika ilişkileri çok hareketli değildir fakat 1998 yılında Afrika Eylem Planı'nın kabulü sonucunda ilişkiler hızlanmıştır. 2005 yılının Türkiye tarafından“Afrika Yılı”olarak ilan edilmesinin ardından 2008 yılında Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi düzenlenmiş ve aynı zamanda Türkiye, Afrika Birliği içinde gözlemci üye statüsüne ulaşmıştır. Türkiye'nin Afrika kıtasında yumuşak güç politikası uygulayarak etkili olmasının araçlarından biri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)'dır. TİKA, Afrika kıtasında eğitim, politika, sağlık gibi konularda aracı olmaktadır. Türkiye bu politikasına devam ederse gelecek yıllarda bölgede daha etkili bir konuma gelecektir.
Özet (Çeviri)
States search power for maintain their presence. This international power are classified hard power, soft power and smart power. Hard power is armed forces, soft power is soft power is persuasion and negotiation skills, smart power is mixture of these two forces. Soft power has become common recently with globalization. The reason fort his it is less costly and more moderate than hard power. Soft power resources generate from political values, culture, foreign policy and economy. Money is not an aim in using soft power. Soft power is the ability to share common values. Developing communication networks with technology and public diplomacy are one of the tools of soft power. Turkey has started to use soft power in African Contient in recent years. The Ottoman Empire is in the region since 1517. Fort his; facilitate the acceptance of Turkey in the region. Turkey-Africa relations in the early stages of the Republican establishment is not very mobile. But, relations with the adoption of the Africa Action Plan accelerated in 1998. Turkey has been announced“Year of Africa”in 2005 and organized the Turkey-Africa Cooperation Summit in 2008. At the same time, Turkey is an observer member status in the African Union. One of the soft power of Turkey's Africa policy tools are TİKA. TİKA helps education, politics, health in the African Contient. Turkey will become more influential position in the region in the coming years if it continues with this policy.