Yaşlı bireylerde pilates egzersizlerinin beden kompozisyonu, düşme ve kemik mineral yoğunluğuna etkisi
The Effect of pilates exercises on body composition, falling and bone mineral density in older adults
- Tez No: 648851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşlı kadınlarda pilates egzersizlerinin beden kompozisyonu, düşme ve kemik mineral yoğunluğuna etkisini incelemektir. Çalışmaya 65-80 yaş arası 23 gönüllü kadın katılmıştır. Katılımcılar, pilates grubu (n=13, yaş ort: 70,23 ± 3,85 yıl, boy ort: 152,77 ± 5,09 cm, ağırlık ort: 71,07 ± 10,18 kg ve BKİ ort: 30,60 ± 5,23 kg/m2) ve kontrol grubu (n=10, yaş ort: 71,50 ± 4,53 yıl, boy ort: 140,76 ± 49,23 cm, ağırlık ort: 72,18 ± 10,44 kg ve BKİ ort: 29,60 ± 4,08 kg/m2) olarak iki gruba ayrılmıştır. Pilates grubu 12 hafta, haftada 2 gün, 45-50 dk mat pilates egzersizleri uygulamıştır. Kontrol grubuna egzersiz uygulanmamıştır. Tüm katılımcılara egzersiz öncesinde ve sonrasında, beden kompozisyonu ölçümleri, kemik mineral yoğunluğu ölçümü, kısa fiziksel performans ve düşme değerlendirmesi yapılmıştır. Normal veri dağılımı kontrolü için Shapiro-Wilk testi ve varyansların eşitliğini değerlendirmek için Levene testi kullanılmıştır. Her değişken için gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, başlangıç ve sonuç ölçümleri arasındaki farklılıklar için Wilcoxon testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; pilates grubu %yağ, yağ kütlesi, bel çevre, bel/kalça oranı, denge ve toplam fonksiyonel performansta egzersiz öncesi ve sonrası arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Düşme korkusu ise azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of pilates exercises on body composition, fall risk and bone mineral density in older women. Twenty three volunteer women aged 65-80 participated in the study. The participants were divided into two groups as pilates group (n=13, age: 70,23 ± 3,85 years, height: 152,77 ± 5,09 cm, weight: 71,07 ± 10,18 kg, BMI: 30,60 ± 5,23 kg/m2 ) and control group (n=10 age: 71,50 ± 4,53 years, height: 140,76 ± 49,23 cm, weight: 72,18 ± 10,44 kg, BMI: 29,60 ± 4,08 kg/m2). The pilates group were applied mat pilates exercises for 45-50 minutes, 2 days a week for 12 weeks. The control group was not applied exercise. Fall risk assesment, body composition measurements and bone mineral density measurement were applied to all participants before and after the exercise. Shapiro-Wilk test was used to control normal data distribution and Levene test was used to evaluate equality of variances. The Mann-Whitney U test was used for comparisons between groups, the Wilcoxon test was used for differences between baseline and outcome measures. Fat %, fat mass, waist circumference, waist / hip ratio, balance and total physical performance were significant different between before and after exercise in pilates group (p0,05).