Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerine başvuran 10-19 yaş arası adölesanlarda akıllı telefon bağımlılığı ve depresyon ilişkisi
The relationship between smartphone addiction and depression in adolescents 10-19 years old admitted to Di̇cle University Medical Faculty Family Medicine outpatient clinic
- Tez No: 648850
- Danışmanlar: DOÇ. TAHSİN ÇELEPKOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: 21.yüzyılın gelişen teknolojileri ile birlikte hayatımızın her alanına hızla girmiş olan akıllı telefonlar birçok faydasının yanında bazı problemleri de beraberinde getirmiştir. Bu problemlerden en önemlilerinden biri akıllı telefon bağımlılığı ve ergenlerde tanı oranı hızla artan depresyondur. Bu çalışma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine başvuran 10-19 yaş arası adölesanlarda telefon bağımlılığı düzeylerinin incelenmesi ve aynı zamanda adölesanların depresyon düzeylerinin de değerlendirilerek bunun akıllı telefon bağımlılığıyla ilişkisine bakılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Yaptığımız çalışma kesitsel tipte olup 01.06.2020 ve 01.08.2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine müracaat eden 10-19 yaş arası adölesanlardan 159 kişidahil edilmiştir. Adölesanlara sosyodemografik veri formunun yanında akıllı telefon bağımlılık ölçeği ve çocuklar için depresyon ölçeği doldurulmuştur. Elde ettiğimiz veriler SPSS 18 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen adölesanların95 (%59.7)'i kız, 64 (%40.3)'ü erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması15.9±2.6, sahip oldukları kardeş sayısı ortalaması ise 4.6±2.2 olarak bulundu. Katılımcıların annelerinin ve babalarının eğitim düzeylerine baktığımızda genellikle ilkokul mezunu oldukları görülmüştür.Ankete katılan adölesanların akıllı telefon bağımlığı ölçeğinden aldıkları ortalama puan 28.0±11.8 saptanmışken çocukluk çağı depresyon ölçeğinden alınan ortalama puana baktığımızda ise 12.4±7.7 olduğu tespit edilmiştir.Çalışmaya katılan adölesanların ÇDÖ'den ve ATBÖ-KF'den aldıkları skorlar cinsiyete göre karşılaştırıldığında kızların ÇDÖ'den (p=0.05), erkeklerin ATBÖ-KF'den (p=0.017) aldıkları puanların daha yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı bulunduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların ailelerinin ekonomik durumlarıyla adölesanların ÇDÖ'den aldıkları puanlar karşılaştırıldığında ekonomik durumu kötü olan ailelerin çocuklarının depresyon skorlarının daha yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı bulunduğu tespit edilmiştir (p=0.032).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Smart phones, which have rapidly entered all areas of our lives with the developing technologies of the 21st century, have brought some problems as well as many benefits.The most important one of these problems is smartphone addiction and depression of which diagnosis rate is rapidly increasing in adolescents. This study was carried out with the aims to evaluate the levels of phone addiction in adolescents aged 10-19 who applied to hospitals of Dicle University Faculty of Medicine, and also to examine the depression levels of adolescents and its relationship with smartphone addiction. Material and Methods:159 adolescents aged between 10-19 years, who applied to hospitals of Dicle University Faculty of Medicine between 01.06.2020 and 01.08.2020, were included in this cross-sectional study. In addition to the sociodemographic data form, the smartphone addiction scale and the depression scale for children were filled out by the adolescents. The analyis of our data was carried out by using SPSS 18 (Statistical Package for the Social Sciences). Results:Of the adolescents participating in the study, 95 (59.7%) were girls and 64 (40.3%) were boys. The average age of the participants was 15.9±2.6, and the average number of the siblings that they have was 4.6±2.2. It was found out that they were generally primary school graduates when the education levels of the mothers and fathers of the participants were examined. While the average score of the smartphone addiction scale obtained by the adolescents participating in the questionnaire was found to be 28.0±11.8, it was found that the average score obtained from the childhood depression scale was 12.4±7.7. When the scores of the childhood depression scale and the smartphone addiction scale obtained by adolescents participating in the study were compared according to gender, it was found that the scores of the females on the childhood depression scale (p=0.05) and of the males on the smartphone addiction scale (p=0.017) were higher and statistically significant. When the economic status of the families of the participants and their scores on the childhood depression scale were compared, it was found that the depression scores of the children of families with poor economic status were higher and statistically significant (p=0.032). It was observed that smoking adolescents had higher scores on both smartphone addiction scale (p=0.002) and childhood depression scale (p=0.017) and they were more prone to both smartphone addiction and depression.