Investigating strength and deformation characteristics of microbially induced calcite precipitation treated loose sand
Mikrobiyolojik tabanlı kalsiyum karbonat çökeltilen gevşek kumların mukavemet ve deformasyon karakteristiklerinin incelenmesi
- Tez No: 648863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mikrobiyolojik tabanlı kalsiyum karbonat çökelmesi (MTÇK) son zamanlarda önerilmiş çevre dostu, konvansiyonel zemin iyileştirme tekniklerine alternatif olan zemin iyileştirme metodudur. MTÇK, betonun çatlak yayılımı, yetersiz zemin mukavemeti, zemin erozyonu, asfalt çatlakları, vb. ile ilgili sorunları çözmek için farklı inşaat mühendisliği alt disiplinlerinden araştırmacılar tarafından yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Bu çalışma 100, 200 ve 400 kPa efektif çevre basınçları altında izotropik konsolidasyonlu drenajlı üç eksenli testler yaparak MTÇK uygulanmış gevşek kumların mukavemeti ve hacimsel davranışı üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Bu çalışma kapsamında çeşitli enjeksiyon şemaları (farklı sayıda çimentolaşma solüsyon enjeksiyonu ve çimentolaşma solüsyon konsentrasyonu) incelenmiştir. MTÇK uygulanmış kumlar daha yüksek pik deviatorik gerilme, rijitlik ve genleşme göstermektedir. MTÇK uygulanmış ve uygunlanmamış kumun pik deviatorik gerilmelerinin oranı, daha yüksek çevre basınçlarında daha düşük olduğundan, pik kayma mukavemetindeki artış çevre basıncının artmasıyla kısıtlanmıştır. Son olarak, uygulama sayısı ve solüsyon konsantrasyonun artışı yukarıda verilen özellikleri arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Microbially induced calcite precipitation (MICP) is a recently proposed novel environmentally friendly ground improvement method that is alternating to conventional ground improvement techniques. MICP has been under intense investigation by researchers from different civil engineering sub-disciplines to mitigate problems related to crack propagation of concrete, insufficient soil strength characteristics, soil erosion, asphalt cracks, etc. This study focuses on the effect of MICP treatment on the strength and volumetric behavior of loose sands by performing isotropically consolidated drained triaxial tests under 100, 200, and 400 kPa effective confining pressures. Various injection schemes (different numbers of cementation solution treatments and cementation solution concentration) were investigated within the concept of this study. MICP treated sands exhibit higher peak deviatoric stress, stiffness, and dilation. An increase in peak shear strength is hindered by the increase in confinement as the ratio of the peak deviatoric stress of treated and untreated sand is lower at higher confinement pressures. Lastly, an increase in treatment numbers and concentration enhanced the abovementioned properties.