İmmediat yerleştirilen dental implantların cerrahisinde allogreftin tek başına veya E-TZF ile birlikte kullanımının marjinal kemik kaybı üzerine etkilerinin radyolojik olarak değerlendirilmesi: retrospektif çalışma
Radiological evaluation of the effects of allograft alone or combined with i-PRF on marginal bone loss in surgery of immediately placed dental implants: A retrospective study
  1. Tez No: 648864
  2. Yazar: AYŞE TUĞÇE YILBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ŞÜKÜROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İmmediat Yerleştirilen Dental İmplantların Cerrahisinde Allogreftin Tek Başına veya e-TZF ile Birlikte Kullanımının Marjinal Kemik Kaybı Üzerine Etkilerinin Radyolojik Olarak Değerlendirilmesi: Retrospektif Çalışma Bu çalışmanın amacı, diş çekimini takiben aynı seansta çekim soketine yerleştirilen implantların cerrahisinde allogrefte ek olarak enjekte edilebilen trombositten zengin fibrin (e-TZF) kullanımının marjinal kemik kaybı üzerine olası etkilerinin retrospektif olarak radyografiler üzerinde araştırılmasıdır. Çalışmada 2012-2019 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji bölümünde immediat implant yerleştirilen ve operasyondan hemen sonraki (T0), 3-4. ay (T1) ve 1. yıl takip (T2) panoramik radyografileri bulunan 211 hastaya (125 kadın, 86 erkek) ait toplam 347 implant değerlendirilmiştir. İmplantlar, cerrahi operasyon sırasında implant çevresine e-TZF ve allogreft kombinasyonu uygulananlar (grup 1; 92 hastada 158 implant) ve sadece allogreft uygulananlar (grup 2; 119 hastada 189 implant) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. İmplantların çevresindeki mezial ve distal marjinal kemik seviyesinin ölçümü T0, T1 ve T2 zamanlarında rutin kontrollerde alınan panoramik radyografiler üzerinde 'Image J' programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiological Evaluation of the Effects of Allograft Alone or Combined with i-PRF on Marginal Bone Loss in Surgery of Immediately Placed Dental Implants: A Retrospective Study This study aims to retrospectively investigate the potential effects of injected platelet-rich fibrin (i-PRF) on marginal bone loss in surgery of implants placed in the socket in the same session after tooth extraction. In the study, 211 patients (125 females and 86 males) who underwent immediate implantation in the Periodontology Department of Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry between 2012 and 2019 and who had panoramic radiographs immediately after the operation (T0), 3th-4th month (T1) and 1st year follow-up (T2), total of 347 implants were evaluated. Implants were divided into 2 groups: those which underwent a combination of i-PRF and allograft during implant surgery (Group 1; 158 implants in 92 patients) and those which applied only allograft (Group 2; 189 implants in 119 patients). The measurements of mesial and distal marginal bone levels around the implants were carried out using the“Image J”program on the panoramic radiographs which were taken at the routine controls at T0, T1 and T2.