Numuneleri bir eksenli çekmede elde edilen deformasyon grafiğini çizen test cihazını projelendirmek ve imalatını yapmak
Desinging and production of uniaxial temsile testing machine which plots the deformation load graphics
- Tez No: 68944
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. GALİP SAİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Makina parçaları birbirleriyle bağlantılı olarak çalışırken her birinin üzerinde çalışma konumuna göre onları; eğmeye, kesmeye, çekmeye, basmaya ve burmaya çalışan kuvvetler oluşur. Makina parçalarının çalışırken etkisi altında kaldıkları bu yüklere karşı kalıcı deformasyona uğramadan normal çalışma süresince görevlerini güvenli olarak yapmaları istenir. Makina ve çelik konstrüksiyon elemanları çalışma konumları gereğince en fazla maruz kaldıkları gerilim çekme gerilimidir. Çekme gerilimi sonucunda ortaya çıkan deformasyon her malzeme için ayırt edici mekanik özellikleri verir. Çekme deney cihazı, malzeme imalatında elde edilen ürünlerin mekanik özelliklerinin kontrol edilmesinde, tasarımı yapılan makina parçası veya çelik konstrüksiyon elemanları için uygun olan malzemenin seçiminde ve geliştirilen yeni ürünlerin mekanik özelliklerinin araştırılmasında kullanılan bir cihazdır. Tanımlanan bu özelliklerinden dolayı çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Tez çalışması olarak yapılan 50 kN' luk Bilgisayar Kontrollü Çekme Deneyi Cihazıyla malzemelerin bünyesinde oluşan gerilim ve buna bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel değişim hassas elektronik cihazlarla tespit edilmekte, elde edilen kuvvet ve uzama değerleri bilgisayarda simültane olarak görüntülenmekte, malzemelerin mekanik özelliklerine ait bazı değerler hesaplanabilmekte ve elde edilen bütün sonuçlar deney raporu olarak printerden alınabilmektedir. Mekanik tasarım ve imalat, elektronik donanım ve bilgisayar yazılımı olarak üç ana bölümde değerlendirilip A.K.Ü. Tek. Eğt. Fak. personeli ve teknik imkanlarıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As machine elements work together, some forces which are bending, buckling, shearing, trusting and tensile strength occur on each element depending on position of that element. Machine elements are required to work under these forces without any critical deformation and break down as long as the machine life. The most critical tension for machine and steel construction elements is tensile strength. The deformation which is the result of tensile strength gives some distinguishing characteristic features for each element. The tensile strength device has a wide variety of use such as; controlling mechanical charecters of materials, selecting proper materials for steel construction and machine elements and investigating features of new materials. As a thesis project, a computer contolled tensile stength experimental device with a capacity of 50 kN is produced. The tension in the structure and the resulted phisical deformation are measured by an electronic device and a simulation of these results is demonstrated, also some mechanical characteristics of materials can be calculated and all this results can be taken as an experimental report from a printer. The device that can be considered in three main parts; mechanical design and production, electronical hardware and computer software is produced by technical and personal support of A.K.Ü Technical Education Faculty. XI