Short and long term aging of bituminous hot mixtures
Bitümlü sıcak karışımların kısa ve uzun dönem yaşlandırılması
- Tez No: 648902
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ŞENGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yolun ana işlevi, hizmet ömrü boyunca iyi bir sürüş kalitesi ve servis kolaylığı sağlamaktır. Asfalt kaplamanın öngörülen performansı ve hizmet ömrü, büyük ölçüde karışımlarda kullanılan bitümün özelliklerine bağlıdır. Trafik hacmindeki artışlar, üretim hataları ve ağır iklim koşulları, bitümün yaşlanmasıyla doğrudan ilişkili deformasyonlara neden olur. Yaşlanma, bitümün sertleşmesi, uçucu bileşenlerin kaybı ve oksidasyonu olarak tanımlanır. Önceki araştırmalarda, bitüm ayrı olarak yaşlandırılmış ve daha sonra asfalt karışımına eklenmiştir ancak gerçekte asfalt karışımı içerisinde bitüm yaşlanmaktadır. Bu çalışmada, sahadaki yaşlanmayı en iyi şekilde temsil etmek için bitüm yaşlandırması yerine bitümlü karışım yaşlandırılması yapılmıştır. Bu tez, sıcak karışım asfaltın yaşlandırma prosedürlerini mevcut standart (AASHTO R30) ve alternatif yöntemler (NCHRP 09-52, NCHRP 09-54 ve RILEM) ile değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yaşlanma etkisini incelemek üzere yaşlandırılmamış ve laboratuvar ortamında kısa ve uzun dönem yaşlandırılmış asfalt numuneleri üzerinde dolaylı çekme mukavemeti deneyleri gerçekleştirilmiştir. Asfalt numunelerinin yaşlanma seviyeleri daha sonra yaşlanma indeksleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Yaşlanma seviyesi, yakın zamanda inşa edilen kaldırım yüzeyinden ve 5 yıllık kaplama yüzeyinden alınan örneklerle de karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, laboratuvar yaşlandırma yöntemlerinin, yaşlandırılmamış bitümde sahada gerçekleşen yaşlanma özelliklerini ortaya çıkardığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The major function of the road is to provide a good ride quality and serviceability during its service life. The predicted performance and service life of the asphalt pavement depend largely on the properties of bitumen used in the mixtures. Increases in traffic volume, production errors and heavy climatic conditions cause deformations which are directly related to the aging of the bitumen. Aging is described as the hardening, loss of volatile components and oxidation of the bitumen. In previous researches, the bitumen has been aged separately and then added to the asphalt mixture, but in reality bitumen ages gradually in the asphalt mixture. In this study, the bituminous mixture aging was performed instead of bitumen aging in order to represent the aging in the field in the best possible way. This thesis aims to evaluate the aging procedures of hot mix asphalt with the current standard (AASHTO R30) (Standard Practice For Mixture Conditioning of Hot Mix Asphalt Standard) as well as alternative methods (NCHRP 09-52, NCHRP 09-54 and RILEM) by way of indirect tensile strength test. The level of aging has also been compared with the samples taken from recently constructed pavement surface and from the five years old pavement surface. Results depicted that, laboratory aging methods revealed the field aging properties on the unaged bitumen.