Small form factor cubesat adcs system with micromotors
- Tez No: 648901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada bir 3U uydu içerisinde yönelim sağlayacak mikro motorlar ile küp uydunun yüzeylerinde yer alacak reaksiyon çarklarının çalıştırılması test edilmiştir. Bir küp uydudaki sınırlı alan nedeniyle, her bileşenin ağırlığı ve hacminin rolü kritiktir. Bu nedenle, yüksek verimli reaksiyon çarklarının kullanılması çok önemlidir. Sistemin yörünge yönelimi deneyinde doğru hedefte durması için düşünülen, bir küp uydu gövde yüzeylerine küçük 10 adet reaksiyon çarkı monte edilmiştir. Her eksenin, toplam momenti artırmak için aynı yönde dönen iki reaksiyon çarkı vardır. Gövde, alt gövdeye simetrik üst gövdenin birbirine göre 45 derece ofset olacak şekilde ayarlandığı iki özdeş bölüme ayrılmıştır. Bu özel fiziksel oluşumla birlikte tasarlanan sistem bir test düzeneği ile testleri yapılmıştır. 3 boyutlu yazıcıdan basılan küp uydunun dışarıdan uygulanan bozucu torkun ilk yüksek değeri 145 rad / sn açısal hıza sahipken ve 540 mW'lık ortalama güç tüketerek yaklaşık 250 saniyede uydunun sabitlenebilirliği test düzeneğinde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, rather smaller many reaction wheels are distributed in the body frame of CubeSat to perform attitude control while occupying minimal volume. Due to the limited space in a CubeSat, the role of each component's weight and volume is critical. Hence, use of high-efficiency reaction wheels is very important. A set of small ten reaction wheels are mounted on the proposed CubeSat body surfaces to allow the system to point to the correct target in the orbit emulation experiment. Each axis has two reaction wheels that spin in the same direction to increase the total moment. The body is divided into two identical sections where the symmetric upper body to the lower body is set to be in 45 degrees offset with respect to each other. Along with this particular physical formation, the moments of the system change considerably, and hence the new design requires a new set of calculations. The proper operation of the system is verified on a test bench. A mildly loaded 3D printed prototype tumbling with 145 rad/sec angular speed could be stabilized in the desired position in just 250 seconds consumption average power of 540 mW.