Fatigue failure analysis of a heavy vehicle truck wheels under dynamic loads by rainflow cycle counting method
Çevrim sayma metodu ile ağır ticari araç jantlarının dinamik yükler altındaki yorulma hasar analizi
- Tez No: 648907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yağmur akışı çevrim sayma metodu geniş kullanım alanına sahip olup yorulma testlerinin ve taşıtlardaki komponentlerin yol performans verilerinin toplandığı ürünler üzerinde ölçülen dataların sınıflandırılması için yaygınca kullanılmaktadır. Bu çalışmada yağmur akışı çevrim sayma metodu kullanılarak ağır ticari taşıtların iki eksenli yükler altındaki gerinim verileri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin yapılabilmesi için ağır ticari taşıt jantına gerinim ölçerler yapıştırılarak farklı yükleme koşullarına sahip test esnasında gerinim değerleri ölçülmüştür. Değerlendirilecek olan gerinim veriler aynı zamanda üç farklı test makinasının doğrulama çalışmalarında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rainflow cycle counting method has a wide range of usage and is widely used for classification of data measured on products where fatigue tests and road performance data of vehicle components are collected. In this study, strain data of heavy commercial vehicles under biaxial loads were evaluated using the rainflow counting method. In order to make this evaluation, strain gauges were applied to the heavy commercial vehicle wheel and the strain values were measured during fatigue test with different loading conditions. Three different wheel biaxial fatigue test machine also verified according measured strain data.