Suppression of tool tip FRF in machine tool assemblies by component mode tuning method
Takım tezgahlarında takım ucu FTF'sinin bileşen modu eşlemesi yöntemi ile azaltılması
  1. Tez No: 648906
  2. Yazar: GAMZE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEVZAT ÖZGÜVEN, PROF. DR. ERHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tırlama talaşlı imalat işlemlerinde yüksek genlikli titreşimlere ve sese, yüzey kalitesinin düşmesine, takımın ve mekanik bileşenlerin ömrünün azalmasına ve dolayısıyla verimliliğin azalmasına sebep olan büyük bir problemdir. Bir talaşlı imalat işleminin tırlama kararlılığı, takım ucu frekans tepki fonksiyonunun (FTF) modifikasyonu ile değiştirilebilir. Bir takım tezgahının takım ucu FTF'si bileşenler arasında ayarlı kütle sönümleyici (AKS) etkisi yaratılarak azaltılabilir. Bazı frezeleme işlemlerinde, takım tutucu ucundan uzağa ulaşılabilmesi için toplam efektif uzunluğu arttırmak amacıyla takım tutucu ile takım arasına takım tutucu uzatması eklenebilir. Bu tez çalışmasında, takım tutucu uzatması ve takımın boyutlarını ayarlayarak takım tezgahının en esnek modunu sönümlemek için analitik bir tasarım optimizasyonu yöntemi sunulmuştur. İlk yaklaşım olarak, takım tutucu uzatmasının boyu iş mili sisteminde tepe takım ucu FTF'sini baskılamak için modal etkileşim yaratılarak optimize edilmiştir. Ardından, hem takımın tutucu uzatmasının boyu hem de takımın boyu ayarlı kütle sönümleyici etkinin sonucu olarak dinamik rijitliği daha da arttırmak için eş-zamanlı olarak optimize edilmiştir. Ek olarak, takım tutucu uzatmasının profili ve takımın boyu tepe takım ucu FTF'sindeki azalmaları maksimize etmek için eş-zamanlı olarak ayarlanmıştır. Takım ucu FTF'sindeki ve tırlamasız malzeme kaldırma hızındaki önemli iyileşmeler simülasyon sonuçları ile gösterilmiştir. Sonuçlar, takım tutucu uzatmasının boyutlarının ve takımın boyunun eş-zamanlı olarak optimize edilmesi ile maksimize edilmiş TMD etkisi yaratılacağını ve dolayısıyla sistemin baskın modunu baskılanması sebebiyle işleme verimliliğinin arttırılması için büyük bir potansiyel olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Chatter is a major problem in machining processes resulting in high amplitude vibrations and niose, poor surface finish, decreased life of the tool and mechanical components, thus limited productivity. Chatter stability of a machining process can be altered by modifying the tool tip frequency response function (FRF) of the machine tool assembly. Tool tip FRF of the machine tool assembly can be suppressed by creating tuned mass damper (TMD) effect among assembly components. In some milling applications, a holder extension can be added between the holder and the tool to increase the overall effective length for reaching far sections of a workpiece. In this thesis, an analytical design optimization procedure is presented to damp the most flexible mode of the spindle assembly by tuning the dimensions of the holder extension and the tool. As the first approach, the length of the holder extension is optimized to create modal interaction which suppresses the peak tool tip FRF. Then, both holder extension length and tool overhang length are optimized simultenaously to further increase the dynamic rigidity as a result of TMD effect. Additionally, the profile of the holder extension and the overhang length of the tool are tuned simulteneously to maximize the reduction in the peak tool tip FRF. Substantial improvements in tool tip FRF and chatter-free material removal rate (MRR) are demonstrated through simulations. The results show that, there is a great potential for increased machining productivity caused by suppressed dominant mode of the assembly by tuning the dimensions of the holder extension length and the overhang tool length simultaneously creating maximized TMD effect.