Geçmişten günümüze motivasyon teknikleri ve Türk sanayi işletmelerindeki uygulamaları
Motivational techniques and application methods in Turkey
  1. Tez No: 64891
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA GÜLÜM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZMİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
II ÖZET GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MOTİVASYON TEKNİKLERİ VE TÜRK SANAYİ İŞLETMELERİNDEKİ UYGULAMALARİ Mehmet Mustafa GÜLÜM Yüksek Lisans Tezi, İşletme Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Azmi YALÇIN Aralık 1998, 198 Sayfa Günümüzdeki iş dünyasında, her alanda önemli değişim ve gelişmeler yaşanmakta olup, bu gelişmelerden toplumun bütün kesimleri önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu çerçevede, yoğun bir rekabet içerisinde faaliyet gösteren işletmelerin başarı unsurları içerisinde, insan kaynaklarının ön plana geçtiği görülmektedir. Bu nedenle, insan kaynaklarının, işletme amaçlan da gözönünde bulundurularak rasyonel bir şekilde yönlendirilmesi daha da önemli bir hal almıştır. Çok az insan faaliyeti motivasyon olmadan meydana gelmektedir. Bir yöneticinin görevi de işçilerin güdülerini ve ihtiyaçlarını belirlemek ve işçilerin davranışlarını görevlerindeki performanslarına yönlendirmektir. İnsanlar bir organizasyona katıldıkları zaman, iş performanslarını etkileyen güdü ve ihtiyaçlarını da beraberlerinde getirmektedirler. Bazen bu faktörler benzemekle beraber, çoğu zaman bunları belirlemek ve tatmin etmek kişiden kişiye değişmektedir. İşte bu çalışmada, motivasyon konusunda geliştirilen teknikler ve dünyadaki güncel uygulamalar incelenerek, Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerdeki motivasyon sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Bu çerçevede, öncelikle motivasyon kavramı ve teorileri ele alınmıştır. Daha sonra, gelişmiş ülkelerdeki motivasyon tekniklerinin uygulamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Teorik olarak açıklanan motivasyon tekniklerinden sonra, anket metodu kullanılarak Türk Sanayii İşletmelerinin motivasyon sorunları belirlenmeye çalışılmıştır. Anket sonuçları değerlendirildikten sonra, tespit edilen motivasyon sorunlarına ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Demotivasyon, Performans, Güdü, Güdülenme
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT MOTIVATIONAL TECHNIQUES AND APPLICATION METHODS IN TURKEY Mehmet Mustafa GÜLÜM Master Thesis, Business Department Supervisor : Assist. Prof. Dr. Azmi YALÇIN December 1998, 198 Pages In today's business world, in every field, important variations and progresses are being lived and all of the community is effected by these developments. Because of this, it is seen that human resources is the first element in the success of administrations, as they try to survive in competitive conditions. A few human activities occur without motivation, nearly all conscious behavior is motivated or caused. A manager's job is to identify employees' drives and needs and then to channel their behavior toward task performance. In this study, an applied research is made on motivational techniques based on recent world-wide practices to include motivational problems found in Turkey. As a result, some proposals to solving these motivational problems are presented. In this context, firstly, concept of motivation and techniques are examined. Then, a detailed information about the application of the most popüler motivation techniques in developed countries is given. After explaining the motivational techniques theorically, a questionnaire is based to find out the motivation problems of the Turkish industrial companies'. Finally, the results of the questionnaire are evaluated and then some proposals are offered to overcome the motivational problems influentally. Keywords : Motivation, Demotivation, Performance, Behavior, Directing