Assessment of changes in climate indices of the Mediterranean climate region of Turkey
Türkiye Akdeniz iklim bölgesi iklim endekslerindeki değişikliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 648953
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, aşırı hava olaylarında sıklık ve yoğunluk anlamında değişiklikler meydana gelmektedir. Akdeniz Bölgesi iklim değişikliğinden etkilenen dünyadaki en hassas bölgelerden biridir. Bir Akdeniz ülkesi olarak Türkiye, iklim davranışındaki değişikliklerin araştırılması açısından büyük öneme sahiptir. Türkeyi'nin Akdeniz iklimi bölgesinden 57 istasyon bu tez için çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu çalışma, bölgenin iklimi hakkında değerli bilgiler taşıyan iklim endekslerinin değerlendirilmesini ve bu iklim endeksler ile, yağış ve sıcaklık desenlerindeki trendleri ve anormallikleri belirlemeyi amaçlamaktadır. 2011-2050 dönemine ilişkin tahminlerde bulunmak için, bu çalışmada, CORDEX projesinden elde edilen 8 farklı Küresel Dolaşım Modeli/Bölgesel İklim Modeli birleşimi kullanılmıştır. Model performansını değerlendirmek ve en uygun modeli belirlemek için, gözlemlenen veriler ve model verileri 1971-2005 referans dönemi için karşılaştırılmıştır. Yüzdelik temelli endeksler, mutlak endeksler, eşik endeksleri, süre endeksleri ve diğer endeksler olmak üzere beş grup iklim endeksi hesaplanmıştır. İklim endeksleri, yağış ve sıcaklıktaki trendler Mann-Kendall trend testi uygulanarak belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, tüm bölge genelinde sıcaklık ve sıcaklığa bağlı endekslerde önemli bir ısınma eğilimi ve yağış ve ilgili endekslerde karışık desen görülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a consequence of climate change, frequency and intensity changes in extreme weather events have occurred. One of the most vulnerable regions of the world that is affected by the climate change is the Mediterranean region. Turkey as a Mediterranean country has a great importance to investigate the changes in climate behavior. 57 stations from Mediterranean climate region of Turkey have been selected as the study area for this thesis. This study aims to assess the climate indices that carry the valuable information about the climate of a region and detect trends and anomalies in those climate indices, precipitation and temperature patterns. 8 different General Circulation Model/Regional Climate Model couplings obtained from CORDEX project have been used in this study to make predictions on the period of 2011-2050. To evaluate the model performance and determine the most appropriate model, observed data and model data have been compared for the reference period 1971-2005. Five groups of climate indices which are percentile-based indices, absolute indices, threshold indices, duration indices and other indices have been calculated. The trends in climate indices, precipitation and temperature have been determined by applying the Mann-Kendall trend test. According to the results of the analyses, there are significant warming trend in temperature and temperature-related indices through the whole region and mixed pattern in precipitation and related indices.