Encapsulation of flaxseed oil enriched in carotenoid by microwave technique using innovative wall materials
Mikrodalga tekniğiyle karotenoid açısından zenginleştirilmiş keten tohumu yağının yenilikçi duvar materyalleri kullanılarak enkapsülasyonu
- Tez No: 648952
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ, DOÇ. DR. DERYA KOÇAK YANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, mikrodalga tekniğiyle karotenoid açısından zenginleştirilmiş keten tohumu yağı yenilikçi duvar materyalleri kullanılarak enkapsüle edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, mikrodalga teknolojisi ve çözücü olarak keten tohumu yağı kullanımının, havuç suyu proses atığından karotenoid ekstraksiyon verimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Mikrodalga gücü (50-200 W), ekstraksiyon süresi (1-12 dakika) ve yağ/katı madde oranının (5:1-20:1 g/g) yüzde karotenoid ekstraksiyon verimi üzerindeki etkisini optimize etmek için yanıt yüzey metodolojisi kullanılmıştır. Mikrodalga destekli karotenoid ekstraksiyonu için elde edilen optimum koşullar 165 W, 9,39 dakika ve 8,06:1 g/g yağ/katı madde oranı olup, %77,48 oranında karotenoid ekstraksiyon verimi sağlanmıştır. Keten tohumu yağı ve karotenoid ile zenginleştirilmiş keten tohumu yağı, yağ asidi kompozisyonu, serbest asitlik değeri, peroksit değeri, p-anisidin değeri, renk parametreleri (Hunter L*, a* ve b* değerleri), β-karoten içeriği, toplam fenolik içeriği ve antioksidan aktivitesi (DPPH) açısından karşılaştırılmıştır. Zenginleştirilmiş keten tohumu yağının enkapsülasyonu, farklı emülsiyon formülasyonları kullanılarak püskürtmeli dondurarak kurutma ile gerçekleştirilmiştir. Çeşitli konsantrasyonlarda zenginleştirilmiş keten tohumu yağı (% 6, %9, %12 ve % 15 m/m) ve maltodekstrin/(pektin+vaks) oranları (3: 1, 6: 1, 9: 1 ve 12: 1 g/g) içeren emülsiyonlar en yüksek enkapsülasyon etkinliğine sahip emülsiyon formülasyonunu belirlemek için püskürtmeli dondurarak kurutma ile enkapsüle edilmiştir. Püskürtmeli dondurarak kurutma ve püskürtmeli kurutma teknikleri enkapsülasyon etkinliği, nem içeriği, partikül boyutu, akış özelliği, morfolojik özellikler ve oksidatif stabilite açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, flaxseed oil enriched in carotenoid by microwave technique was encapsulated using innovative wall materials. In the first part of the study, the effect of microwave technology and the use of flaxseed oil as the solvent on the yield of carotenoid extraction from carrot juice processing waste were investigated. Response surface methodology was employed to optimize the effect of microwave power (50-200 W), extraction time (1-12 min) and oil to solid ratio (5:1-20:1 g/g) on percentage recovery of carotenoid. Optimum conditions obtained for microwave-assisted carotenoid extraction were 165 W, 9.39 min and 8.06:1 g/g of oil to solid ratio which gave carotenoid recovery of 77.48%. Selected physical and chemical properties of flaxseed oil and carotenoid enriched flaxseed oil were investigated in terms of fatty acid composition, acid value, peroxide value, p-anisidine value, colour parameters (Hunterlab L*, a* and b* values), β-carotene content, total phenolic content and antioxidant activity (DPPH). Encapsulation of the enriched flaxseed oil was performed by spray freeze drying by using different emulsion formulations. Emulsions which contain various concentrations of carotenoid enriched flaxseed oil (6, 9, 12 and 15% w/w) and ratios of maltodextrin/(pectin+wax) proportions (3:1, 6:1, 9:1 and 12:1 g/g) were encapsulated by spray freeze drying to determine the emulsion formulation with the highest encapsulation efficiency. Spray freeze drying and spray drying techniques were compared in terms of the encapsulation efficiency, moisture content, particle size, flowing properties, morphological properties and oxidative stability.