Enzimatik polianilin üretimi
Enzyme catalysed polyaniline synthesis
  1. Tez No: 648955
  2. Yazar: AYBİKE ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SERPİL TAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada anilinden, Trametes versicolor kaynaklı lakkaz enzimi katalizörlüğünde ve şablon (template) olarak derin ötektik çözücü (Deep Eutectic Solvent: DES) varlığında enzimatik polimerizasyon tepkimesi ile iletken polianilin (PANI) sentezi için parametreler incelenmiştir. Enzimatik polimerizasyon çalkalamalı hava banyosunda gerçekleştirilmiş ve sentezlenen PANI, UV-VIS spektrofotometresi, FTIR, iletkenlik ve SEM analizleri ile karakterize edilmiştir. Hazırlanan DES'ler arasından DL-Mentol-dekanoik asit (Ment-DA (mol oranı: 1:1)) şablon olarak seçilmiştir. Reaksiyon ortamının 50 mM pH 3 sitrat-fosfat tamponu varlığında, hacimce % 10 DES ve 25 mM anilin içerdiği durumda UV-VIS spektrumunda en yüksek absorbans değerine ulaşılmıştır. Sıcaklık, enzim aktivitesi ve karıştırma hızının en uygun değerleri sırasıyla 15 °C, 0.73 U/ml ve 100 rpm olarak belirlenmiştir. PANI'nın iletken yapıdaki emeraldin tuzunun sahip olduğu yeşil renge çalışılan koşullarda reaksiyon süresi boyunca ulaşılamaması nedeniyle p-toluen sülfonik asit (PTSA) ile anilin:PTSA oranı 1:2 olacak şekilde katkılama (doplama) işlemi gerçekleştirilmiştir. 24 saat süreli katkılama işlemi sonucunda yeşil renge ulaşılmış ve iletkenlik değeri 1.274x10-8 S/cm olarak bulunmuştur. En iyi tepkime koşullarında üretilen ve PTSA ile katkılama işlemi ile iletken forma dönüştürülen PANI verimleri sırasıyla % 83.78 ve % 28.15 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the parameters for enzymatic polymerization of conductive polyaniline (PANI) were investigated where Trametes versicolor laccase was used as catalyst and deep eutectic solvents (DESs) were used as template Enzymatic polymerization was performed in a shaking incubator and produced PANI was characterized with UV-VIS spectrophotometer, FTIR, conductivity and SEM analyses. Among the prepared DESs, DL-Menthol-decanoic acid (Ment-DA (molar ratio: 1:1)) was chosen to be the template. When 50 mM pH 3 citrate-phospate buffer with %10 DES and 25 mM aniline was added into the reaction medium, the highest absorbance in UV-VIS spectrum was achieved. The most suitable temperature, enzyme activity and agitation rate were determined as 15 °C, 0.73 U/ml and 100 rpm, respectively. Since the green color of emeraldine salt -that is the conductive form of PANI- could not be obtained during the reaction, doping was employed with p-toluene sulfonic acid (PTSA) at the aniline:PTSA ratio of 1:2. After 24 hour of doping of PANI, the green color was achieved and the conductivity value was found to be 1.274x10-8 S/cm. The yields of PANI, synthesized under optimal conditions and doped with PTSA were calculated to be % 83.78 and % 28.15, respectively.