1990'lı yıllarda eser veren kadın öykücülerde kadın sorunlarına bakışlar
The women problems in the stories the storyteller wrote in the 1990s
  1. Tez No: 648980
  2. Yazar: CANSU TAKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Kadının üstlendiği rol, ona yüklenen görev ve sorumluluklar yaşanılan zaman dilimine göre asırlardır dönüşmekte fakat tamamıyla değişmemektedir. Bulunduğu sosyal statü, eğitim durumu, fiziksel özellikleri, çevresindeki insanların yaklaşım şekli her kadının hayat çizgisinde önemli etkiler yaratmaktadır. Bu da zamanla toplumsal düzeyde kendisini açık bir biçimde göstermeye başlamaktadır. Bu tez çalışmasında, doksanlı yılları kapsayan dönemde kadın öykücülerin eserlerinde anlatılan kadın karakterlerin yaşadığı problemlere yazarların hangi kadınsal duyarlılıklarla yaklaştığı ve bu yaklaşımların eserlere hangi biçimlerde yansıtıldığı tartışılmaktadır. Bununla birlikte, doksanlı yıllarda var olan siyasal düzen ve toplumsal hayat içinde kadının nüfuz edebildiği alanlara da kadın öykücülerin farklı bakış açıları göz önüne alınarak yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role that the woman took on herself, the roles and responsibilities encumbered to her have been transformed for centuries, depending on the time frame that lived in but does not change completely. Her social status, educational background, physical appearances, and approaching style of her social circle create a significant effect on every woman's lifeline. And this too gradually begins to demonstrate itself explicitly at the social level. In this thesis study, the approaches by the writers in feminine sensitivity to the problems experienced by the female characters and how these approaches projected to their works narrated in the works of women short story writers in the period covering the nineties are discussed. However, the political order that existed in the nineties and the areas that women could penetrate in social life was approached by considering different perspectives of women short story writers.