İsrail'in dış politika anlayış ve uygulaması
Israel's foreign policy perception and its application
  1. Tez No: 117902
  2. Yazar: KASIM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET TÜRKÇE Bu çalışma ile, son yıllarda Türkiye ile İsrail arasında gelişmekte olan ikili İlişkiler ışığında, İsrail Dış Politikası'nın ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, Türk kamuoyu tarafından yeterli ölçüde tanınmayan ve üzerinde Türkiye'de çok az sayıda eser yayınlanmış bulunan İsrail dış politikasının daha iyi anlaşılması dürtüsü ile başlamıştır. Çalışmada, Türkiye ve İsrail'i 1990'lı yılların ortasından itibaren, bugün stratejik denilebilecek olan işbirliğine yönelten unsur ve sebeplerin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de; İsrail devletinin kurulmasına ilişkin tarihsel arka plan ile İsrail'in politik, askeri, ekonomik ve sosyal yapısı incelenmiş; İkinci Bölüm'de İsrail'in stratejik hedefleri ile dış politika anlayış ve uygulamasına yön veren etkenler, Üçüncü Bölüm'de de Türkiye - israil ilişkileri ile İsrail'in uluslararası ilişkilerinin Türkiye'ye yansımaları ele alınmıştır. 98
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the Foreign Policy of Israel is observed in the light of the developing relations between Turkey and Israel. The work has started with the need to understand the Israel Foreign Policy due to the lack of information among the Turkish society and the lack of sources which are not published yet. The work aims to enlight the relations which can be said to come to a strategic point, and coorperational work between Israel and Turkey starting from the mid 90's. The project consists of three parts; in the first one, the history of the foundation of the Israeli Country and its politics, military, economy and social institutes have been observed. In the second part, the effects which ordinate Israel's strategic aims and the country's foreign policy and relations, and in the third part, the relations between Turkey and Israel and the reflections of the Israeli international relations to Turkey have been observed. 99 *