Python dili ile sinyal işleme modülleri
Creating a digital signal processing module with Python
- Tez No: 648986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL BARKIN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Müzik, Engineering Sciences, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Python programlama dili kullanılarak sinyal işleme modülleri oluşturulması hedeflenmiştir. Bu tasarımlarda esas olarak Phase Vocoder tekniği kullanılmıştır. Tasarlanan modüller aracılığıyla seslerin frekans, genlik, tını ve/veya zaman gibi özellikleri değiştirilebilmektedir. Geliştirilen modüller komut satırından çalıştırılmaktadır. Bu çalışmadaki esas amaç ticari olarak kullanılabilecek bir efekt modülünden ziyade, Python dilinin avantajlarından faydalanarak hızlı ve efektif bir biçimde Phase Vocoder tekniğini uygulamak ve algoritmalar geliştirmektir. Çalışma kapsamında sesin perde değerine müdahale eden bir modül ve sesin süresini uzatan/sıkıştıran bir modül tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with a simple implementation of the Phase Vocoder technique using Python programming language. Using basic digital signal processing knowledge, sounds' different components such as frequency, phase, amplitude and/or time are manipulated resulting in a pitch shifter module and a time compression/expansion module, which are used through the command line. The aim of this thesis, is not to create a commercially usable plug-in, but rather trying to implement the Phase Vocoder technique with basic coding and signal processing knowledge, while benefiting from the advantages of Python programming language.