Müzik eserlerinin sinyal ayırımı: Sinyal ayrıştırma ve notasyon için kullanılan yöntemler
Signal separation of musical works: Methods used for signal separation and notation
  1. Tez No: 766419
  2. Yazar: OĞULCAN KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA BURAK TAMER, PROF. DR. BARIŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada bir müzikal eserin notaya dökülmesi hedeflenmiştir. Oluşturulan sistem Python yazılım dili ile geliştirilmiştir. Sistem tasarlanırken çeşitli sinyal işleme yöntemlerine başvurulmuştur. Eserin temposunu hesaplamak için tempo analizi, eserin ton bilgisini hesaplamak için ise ton analizi yöntemi kullanılmıştır. Müzikal eserde bulunan enstrümanlar sinyal ayrıma yöntemi ile farklı ses dosyalarına ayrılmıştır. Her enstrüman için melodi analizi yapılmıştır. Yapılan bu analiz sonucunda ortaya çıkan veriler MIDI dosya formatında yazılmıştır. MIDI formatındaki dosyalar MusicXML formatına çevrilmiştir. Geliştirilen sistem çeşitli denemelere tabi tutulmuştur ve çeşitli müzik türlerinden örnek kayıtlar ile bu sistem test edilmiştir. Sistemin sınırlılıkları bu sayede belirlenmiştir. Sistem, sabit metronomlu ve içerisinde modülasyon bulunmayan müzikal eserler için tasarlanmıştır. Sistem çıktısı olarak, öğrenilmek istenen müzikal eserin bilgileri gösterilerek, öğrenime yardımcı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to transcribe a musical piece using Python. While constructing the system, various signal processing techniques have been used. The pieces were analyzed to identify the tempo. Also, they were analyzed in terms of their key. Each instrument channel of the piece was separated and exported using the signal separation method. Then, the melodies of the channels were analyzed. The data obtained as a result of these analyses were written in MIDI format. These files were converted to MusicXML format. The system was then tested with various music genres and the limits of the system were better understood. The system is designed for pieces without a modulation change and with a constant tempo. As the system output, it is aimed to help to learn by showing the information of the musical work to be learned.