Üç kuşakta yaşamda anlama bakış: Nitel bir çalışma
Viewing meaning in life in three generations: A qualitative study
- Tez No: 649003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşamda anlam olgusunu yaşamın üç farklı döneminde anlamaktır. Bu doğrultuda, farklı ailelerin beliren yetişkinlik, orta yetişkinlik ve ileri yetişkinlikteki üyelerinin, yaşamda anlama ilişkin görüş deneyimleri arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 14 farklı ailenin beliren yetişkin çocukları, orta yetişkin ebeveynleri ve ileri yetişkin büyük ebeveynleri katılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formuyla gerçekleştirilen birebir görüşmeler içerik analizi ve betimsel analizle çözümlenmiştir. Görüşme formundaki sorulardan yola çıkılarak beş farklı ana tema oluşturulmuş ve elde edilen veriler bu ana temalar içerisinde incelenmiştir. Anlam kaynakları, anlamlı yaşam deneyimi, anlam arayışı, yaşamda amaçlar ve mevcut anlam olmak üzere beş farklı ana tema belirlenmiş ve bu ana temaların içerisinde belirlenen çeşitli alt temalara, üç farklı gelişimsel döneme göre bulgulanmıştır. Bulgular literatür ışığında tartışılmış ve araştırmacılara ve uygulamacılara yönelik bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to understand meaning in life as a phenomenon in three different stages of life. Accordingly, it was aimed to investigate the similarities and differences in the way emerging adults, middle-aged adults and older adults from different families view and experience meaning in life. 14 families participated in this study where the children were in emerging adulthood, the parents in middle adulthood and the grandparents in late adulthood. The data were collected through one-to-one interviews using semi-structured questionnaire. Based on the questions of the semi-structured questionnaire, five main themes were identified, and the data were analyzed in view of these five themes. The main themes identified were sources of meaning, meaningful life experience, meaning searching experience, goals in life and present meaning. The emerged subthemes were presented for three developmental stages. Results were discussed in light of the literature and some suggestions were made for both researchers and practitioners.