Industry 4.0 applications and digital transformation in warehouses
Depolarda dijital dönüşüm ve endustri 4.0 uygulamaları
  1. Tez No: 649002
  2. Yazar: MUSTAFA ÖGETAY BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son yıllarda gelişen teknolojinin etkisiyle tedarik zinciri operasyonlarinda dijital dönüşümler yasanmaya baslamis ve son dönemde Endüstri 4.0 kavraminin ortaya cikmasiyla birlikte süreçlerde otomasyon fikri on plana cikmaya baslamistir. Gunumuzde otomasyon ve endüstri 4.0 kavraminin getirmis oldugu yeni teknoloji ilk etapta uretim hatlarinda yaygin olarak kullanilmaya baslanmis ve lojistik uretime nazaran bu dönüşümde daha geri planda kalmıştır. Buna ragmen gunumuzde lojistik ve depolama operasyonlarinda da dijital donusumun basladigini, bu surecin icerisinde oldugumuzu soylemek mumkundur. Ancak depolama açısından incelendiğinde bu süregelen dijital donusumun her yerde ayni hizda gerçekleşmediği, farkli cografyalarda bazi dinamiklerin etkisiyle farkli seyrettigi görülmektedir. Gelişen teknolojiye rağmen günümüzde depolarda yeni nesil teknoloji ve otomasyondan yeteri kadar yararlanılmadığı değerlendirmesini yapmak mumkundur. Bu arastirma endüstri 4.0 kavraminin depolamada verimsiz olarak on plana cikan siparis toplama, ic lojistik ve sayim operasyonlarina saglayabilecegi katki, Turkiye ve dunyanin cesitli ulkelerindeki mevcut dijital donusum sureclerinin hangi aşamada olduğunun tespiti, dijital donusumun önünde engel teşkil eden durumlar tespit edilmesi ve depolamada içerisinde bulunduğumuz dijital donusumun nasil bir ilerleme kaydederek gelecegi şekillendirecek sorularina yanit bulabilmek amaciyla yapilmistir. Calisma kapsaminda her biri depolama operasyonu yönetmiş, lojistik ve tedarik zinciri yonetimi alaninda uzmanlasmis, on yil ve daha fazla profesyonel tecrübe sahibi, 5 farkli sektörü temsil eden 7 farkli firmadan 12 orta ve ust duzey yonetici ile toplamda 405 dakika süren birebir mülakatlar gerceklestirilmistir. Mülakat verileri detaylı olarak analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgular, kısaca şu şekilde ifade edilebilir. Depolama alaninda insana olan baglilik durumunun devami ile birlikte endüstri 4.0 kavramı ve beraberindeki yeni teknolojiden yaygin bir bicimde yararlanmasina karsin bir dijital donusum sureci icerisinde oldugu, bu donusumun ozellikleri isgucunun daha maliyetli ve teknolojiyi üreten konumda bulunan gelişmiş ülkelerde daha hizli ve ön planda seyrettigi görülmektedir. Turkiye ve benzeri gelismekte olan ulkeler bu noktada oncu olmaktan ziyade bu ulkeleri takip eden konumundadir. Depolamada dijital donusumu yavaşlatan en önemli faktörler teknolojiye erişim pahali, buna karşılık insan gücünün ucuz olması ile uzayan yatırımın amortisman süreci ile birlikte mevcut teknolojik imkanlarla tam otomasyonun mumkun olmadigi, istina durumlara yol açan standardizasyon eksikliğinin sektorde hakim olmasıdır. Buna karşın, endüstri 4.0 kavraminin hayatimiza kazandirdigi sanal gerçeklik, insansiz uçan araçlar ve giyilebilir robotik ekipmanlar kısa vadede insanlarin icra ettigi verimsiz siparis toplama ve sayim gibi operasyonlara uygulanabilir görünmektedir. Bu kısa vadede yeni teknolojinin kismi ve insani destekleme amacli olarak sahaya surulerek insan performansinin arttirilmasini mumkun kilacaktir. Uzun vadede ise teknolojik gelismeler sonucu teknolojinin mali acidan daha ulaşılabilir, gunluk farklı ihtiyaçlara daha hızlı yanıt verebilir hale gelmesi ile birlikte sektorde tedarikçiden müşteriye dek gerekli standardizasyonun saglanmasiyla makineler insani destekleme rolünden arınarak yerlerini alarak tam otomasyonu mumkun kilabilecegi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological advances in recent years, digital transformations have been started in operational fields of supply chains, mainly called as Industry 4.0 referring to the fourth industrial revolution in the aim of automating existing manual processes for better productivity. As of today, it is seen that those new technologies have been implemented into manufacturing environments as a first step because of some motivations and when considered from a logistics perspective it is seen that digitalization has not developed and widely used as much as manufacturing sites. Despite its follower role behind manufacturing sites, digital transformation has also been started to be implemented into logistics operations as well. However, the level and speed of that ongoing digital transformation from logistics and warehousing perspectives differs from one geography to another due to some reasons. Despite rapid developing technology, it is seen that new generation technology which allows automation is not currently used commonly in warehouses. This study has been conducted in the aim of analyze currently available Industry 4.0 technologies that can be applicable into warehouse handling operations for better productivity, investigate current status of ongoing digital transformation in Turkey and some other key geographies, find out reasons that motivates or demotivates technology investments within the industry and predict the future of warehousing by considering current technological capabilities. During this study, 405 minutes of one to one interviews have been conducted with 12 different middle and top management members coming from 7 different companies in 5 different industries, with more than ten years of professional experience and having supply chain and logistics management background as well as supervisory roles in warehouses. As a result of in-depth analysis of received responses from interviewees, findings can be summarized as follows. From a warehousing perspective, it can be said that dependence on human power for executing handling tasks still exists in the industry and new technologies have not been implemented commonly into warehousing operations except some well-standardized pilot industries. Despite that dependence for humans, it is also clear that digital transformation in warehouses has also been started and still ongoing but at a slower speed when compared with the initial expectations in the past. Digitalization and automation concepts are more developed and started to be used widely in developed countries especially which are in a position of technology producer, that makes the cost of new technology more cheaper to reach when compared to other countries. When considering developing countries such as Turkey, technology is more expensive to implement since those countries need to import technology from abroad and are affected by currency exchange rates. One of the major factors that demotivate and have a slowing impact on digitalization in warehousing seen as long pay back times because of high cost of technology investment when compared with lower operator salaries. Additionally, lack of standardization in warehousing processes and materials lead warehousing operations open for exceptions and keep dependence on people for the purpose of exception management. Despite those factors, the concept of industry 4.0 provides some good potential for warehousing in order to improve productivity by supporting people on the ground during execution by involving some new technologies such as augmented reality, unmanned aerial vehicles and bionic enhancements. It is seen that, in near future up to five years from today, technology will be started to be used in warehousing more as the time goes by but in a supportive role. When the cost of technology becomes cheaper compared with operator salaries as a result of ongoing technological advancements and if full standardization in the logistics environment has been provided from suppliers through the end user, it can be said that technology will start to replace humans for task execution instead of its supportive role that makes full automation possible to reach.