2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda yarışan Türk elit sporcuların ikili kariyer süreçlerinin keşfedilmesi
Exploring the dual career processes of Turkish elite athletes' competing in the 2016 Rio Olympic Games
- Tez No: 649005
- Danışmanlar: DR. CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elit düzeydeki sporcuların yaşamlarına bakıldığında genellikle çok küçük yaşlarda başlayan spor kariyerlerinin, ilerleyen yıllar ile birlikte pek çok faktör ile etkileşime girerek farklı süreçlerden geçtiği görülmektedir. Bu bireylerin spor kariyerlerinin yanına akademik kariyerlerini de eklemeleri ile sportif hedefleri için var olan sorumluluklarının yanına eğitimsel sorumlulukları da eklenmektedir. Bu bireylerin yaşadığı geçiş süreçleri spor ve akademik başarıları ile birlikte tüm yaşamlarını etkilemektedir. Bu çalışmada elit düzeydeki sporcu öğrencilerin hem akademik hem spor yaşamlarını kapsayan ikili kariyer süreçleri keşfedilmek istenmiş, ikili kariyer geçişlerini kolaylaştırabilecek yaklaşımların ne olabileceği araştırılmıştır. Elit sporcu öğrencilerin ikili kariyer süreçlerini keşfetmek adına 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda bireysel branşlarda yarışan ve 2016 yılında üniversite öğrencisi olan 4 kadın 4 erkek katılımcı ile çalışılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma deseni olan durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri her bir katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak toplanmıştır. Çalışmanın verileri tematik analiz ile analiz edilmiş ve“dış dünya”ve“iç dünya”olmak üzere iki tema altında incelenmiştir. Sonuç olarak sporcu öğrencilerin hem akademik hem spor kariyerlerinin başarılı şekilde ilerleyebilmesi için ailelerin, antrenörlerin, kulüplerin, okul/üniversitelerin, yakın çevrenin, ekonomik şartların dengeli bir şekilde bu ikili kariyer süreçlerini destekleyici olmasının önemi görülmüştür. Elit sporcu öğrencilerin ikili kariyer geçişlerindeki dengeyi sağlayabilmek için etkisi olan tüm faktörlerin bunun bilincinde olması; tüm faktörlere ve sporcu öğrencilere rehberlik edebilecek modellerin ve yaklaşımların gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the lives of elite athletes, it is seen that sports careers, which generally started at a very young age, go through different processes by interacting with many factors with the following years. With these individuals adding their academic careers to their sports careers, their educational responsibilities are added to their existing responsibilities for their sportive goals. The transition processes that these individuals experience affect their entire lives together with their sports and academic achievements. In this study, it was aimed to discover the dual career processes of elite student athletes, including both their academic and sports lives, and investigated the approaches that could facilitate dual career transitions. In order to explore the dual career processes of elite student athletes, we worked with 4 female and 4 male participants who competed in individual branches in 2016 Rio Olympic Games and were university students in 2016. In this study, a case study which is a qualitative research design, was used. The data of the study were collected by conducting a semi-structured interview with each participant. The data of the study were analyzed with thematic analysis and examined under two themes, namely“outer world”and“inner world”. As a result, it has been seen the importance of families, coaches, clubs, schools / universities, close circle and economic conditions to support these dual career processes in a balanced way in order for athletes to progress successfully both academically and in their sports careers. Being aware of all the factors that have an impact on elite student athletes in order to balance their dual career transitions; the necessity of models and approaches that can guide all factors and student athletes is understood.