Plastik sanatlarda ürün oluşturmada absürd kavramının olanakları
Product design in plastic art and the possibility of concept of absurd
- Tez No: 64903
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bir tarihsel dönemin sanatı dendiğinde, o dönemin toplumsal, siyasal, ekonomik vb. anlardaki yaklaşım farklılıklarına bağlı olarak özellikleri belirlenen ve çeşitlilik kazanan birbirine benzer ya da bir birinin karşıtı sanat anlayışlarından söz ediliyor demektir. Sanatın özelliklerinin, içinde bulunulan tarihsel anın özelliklerine bağlı olarak belirleniyor olması, belirleyicilerin nitel değişimine bağlı olan bir tür sürekli yenilenişi de ifade eder: Sanatın kullanım anı içine aldığı kavramlar da bozulur, yeniden kurulur, sorgulanır, dönüştürülür. Absürd kavramı da tarihsel birikimi zengin olmakla birlikte, çağın getirileriyle yeni özelliklerle donanmış üç sanatsal üretim olanaklarından biridir.“Plastik Sanatlarda Ürün Oluşturmada Absürd Kavramının Olanakları”adlı bu tez ılışmasında absürd kavramı, hem tiyatro,yazım gibi sanat alanlarındaki konumu, hem de plastik inatlardaki kullanım özellikleri bağlamında incelenmiştir. Böylece absürd, farklı sanat disiplinleri arasında verimli ilişkiler kurulmasını sağlayan bir kavram olarak, bu çalışma içinde ortaya konulan ürünlerin oluşturulmasında da yönlendirici olanaklarıyla belirleyici olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When art of a certain term in history is mentioned, that includes different approaches of art which are opposite or similar to each other and whose features.ar-e determined depending on the approach differences in the social, political and economical areas that belonged to that certain historical period. Determination of features of art according to the characteristics of a certain historical moment also means a sort of continuous renewal on the basis of qualitative variation of the determiners. The concepts (that are) used in art are corrupted, reconstructed, questioned and modified. The concept of absurd, as well as being rich in historical background, is one of the hardest artistic production alternatives equipped with the new characteristics brought by the century. In this study“The Alternatives of Absurd Concept in Forming Production in Plastic Arts”, the concept of absurd is examined concerning its place in the art fields of theatre and literature and also its uses in plastic arts. Thus, absurd as a concept that serves productive connections between different art disciplines has taken a determinative role in the process of forming the productions in this study with its leading possibilities. n