Ağaçlar ' konusunun plastik çözümlenmesi
- Tez No: 7697
- Danışmanlar: DOÇ. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Ill ÖZET Kendime yakın olan, beni etkileyen“ağaçlar”ı, seçtikten sonra, bundan yola çıkarak kendime özgü 'biçim1 ve 'renk1 oluşturmaya çalıştım. Nesnenin (ağaçların) doğal görünüşleriyle hiç bir ilintisinin bulunmaması için doğallığını bozma büyük önem taşıdı. Amacım, doğadan yola çıkıp, yorumlamaya yö nelerek, bana özgü-benim olanı yakalamaktı. Bunun için de 'renk'lerin ve 'biçim' lerin kendime özgü plastik bir çö züme varması gerekti. Üç temel renk (kırmızı, sarı, mavi) kullanıldığında, rengin daha belirginleştiğini, bağımlı ve sınırlı olmaktan kurtulduğunu gözlemledim. Dengeli biçim vermede, koyu, orta, açık değer lere karşılık, üç ana rengin gelmesi resme ayrı bir bo yut ve güç kazandırdı. Konuyu 'biçim' ve 'renk' ile çözümlemeye ça lıştım. Ortaya çıkan ürün (resimler) lerde karşıt ilişki lerle dengeye ulaşmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY Avoiding the commonly accepted and the traditional, I found new notions and new harmony within the nature (trees) to reflect the composure and equilibrium present in the nature, it was necessary to comprehend it in the best way. I tried to find my“self”in resolving the subject of“trees”and I tried to do it within the boundary of everyday reality. I chose“trees”as they were that part of the nature closest to my experience. When putting them on canvas, the first perceptions were elements known to me and then their inner reality. In this report my aim was' to create a unxque and illustrative language for myself through the artistic resolution of trees.