An analysis of social media content shared by right-wing extremist groups in the United States, The Great Britain and Australia
ABD, Büyük Britanya ve Avustralya'daki aşırı sağcı gruplar tarafından paylaşılan sosyal medya içeriğinin analizi
  1. Tez No: 649035
  2. Yazar: ODAY MASALHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZEN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çevrimiçi aşırılıkçılık üzerine literatür çoğunlukla el-Kaide ve IŞİD gibi aşırılık yanlısı grupların faaliyetlerine odaklanmaktadır. Sosyal medyadaki aşırı sağcı faaliyetlerle ilgili araştırmalar da var, ancak odak noktaları paylaşılan memlerin analizi ve popülizmin internet üzerindeki incelenmesidir. Yeni Zelanda saldırısı, El Paso olayı ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasıyla, aşırı sağ hareketler internette, özellikle Facebook ve Twitter'da güçlü bir şekilde ortaya çıkmıstır. Bu tez aşırı sağ grupların aşırılık yanlı ideolojilerini ilerletmek için Facebook ve Twitter platformlarını nasıl kullandıklarını anlamaya çalışmaktadır. Bunu yapmak için, İngiltere, ABD ve Avustralya'daki aşırı sağ grupların Facebook ve Twitter hesaplarındaki kamu gruplarının nitel bir içerik analizi yapılmıştır. ABD, Avustralya ve İngiltere'deki aşırı sağ grupların 15 Mart 2019 - 5 Şubat 2020 tarihleri arasında Facebook ve Twitter'da paylaştığı sosyal medya paylaşımları bir kodlama aracına göre kodlanmıştır. Kodlama aracı, alandaki mevcut çalışmalardan türetilen ve bu gruplar ve hesaplar tarafından paylaşılan sosyal medya paylaşımlarında yer alan aşırılık yanlısı ideolojilerin yaygınlığını inceleyen kategorilerden ve alt kategorilerden oluşuyordu. Bulgular, Facebook ve Twitter'da aşırılık yanlısı grupların paylaştığı paylaşımlarda bulunan en yaygın aşırılıkçı ideolojilerin anti-elitist popülist ve Batı değerlerinin korunması olduğunu gösteriyor. Ayrıca, aşırılık yanlısı gruplar, çok sayıda beğeni ve yorum alarak geniş bir kitleye ulaşmak amacıyla ideolojilerini yayınlamak için büyük ölçüde birleştirilmiş metinlere ve fotoğrafları kullanırlar.
Özet (Çeviri)
Literature on extremism online is mostly focused on the activities of jihadist and extremist groups such as al-Qaeda and ISIS. There is also research related to extreme right activities on social media, however their focus is on the analysis of shared memes and examination of populism on the Internet. With the New Zealand attack, the El Paso incident, and Britain's exit from the European Union, extreme right movements have emerged strongly on the Internet, especially on Facebook and Twitter. This thesis attempts to understand how extreme right groups are using Facebook and Twitter platforms to advance their extremist ideologies. In order to do so, a qualitative content analysis of posts shared by public Facebook groups and Twitter accounts of extreme right groups in Britain, the United States and Australia has been conducted. The social media posts shared by extreme right groups in the US, Australia and the Great Britain on Facebook and Twitter between the dates of March 15, 2019 to February 5, 2020 were coded according to a coding instrument. The coding instrument consisted of categories and subcategories which were derived from existing studies in the field and examined the prevalence of the extremist ideologies present in the social media posts shared by these groups and accounts. Findings suggest that the most prevalent extremist ideologies present in the posts shared by extremist groups on Facebook and Twitter were anti-elitist populist and protection of western values. Also, extremist groups rely heavily on texts and photo combined to publish their ideologies, with the aim of reaching a wide audience through the getting high number of likes and comments.