Urban morphological study as a method of urban design assessment in the historic context of Iranian cities: A case study on Urmia
İran şehirlerinin tarihi bağlamında bir kentsel tasarım değerlendirme yöntemi olarak kentsel morfoloji: Urmiye üzerine bir örnek çalışma
- Tez No: 649075
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
İran'daki Urmiye şehrinin tarihi merkezindeki tartışmalı büyük ölçekli bir proje, bu çalışmanın başlangıç noktası oldu. İmam Meydanı projesi, tarihi kent merkezindeki yıkılmış alanların yeniden canlandırılması için bir çözüm olarak coşkuyla önerildi. Ancak, projenin ilk aşamasının başarısızlığı, yaklaşık sekiz yıldır ilerlemesi hakkında ciddi şüphelere yol açtı. Bu çalışma, bir şehrin morfolojik mantığını ve sosyal-kültürel yapısıyla bağlantılı olarak zaman içindeki evrimini anlamadan, tarihi kentsel bağlam üzerine yapılacak herhangi bir müdahalenin sorunlu olabileceğini savunuyor. Kent morfolojisi, Urmiye'nin geleneksel kentsel yapısını ve günümüze kadarki dönüşümünü analiz etmek için bir araç olarak kullanılmaktadır. Analizler, dört zaman dilimine göre ve şehir seviyesinden kentsel blok ölçeğine kadar farklı ölçeklerde yapılmaktadır. Mekân Dizimi'nin analitik yöntemleri, geleneksel Urmiye kasabasının morfolojik özelliklerinin nasıl değiştiğini daha iyi anlamak için kullanılır. Mevcut İmam Meydanı ve proje alanının yanında bulunan geleneksel Buğda Meydanında karşılaştırmalı bir çalışma yürütülüyor. Eksenel Harita, Segment Haritası ve Görsel Grafik analizleri bu modellerin hazırlanması için kullanılır: Choice, Step Depth, Visual Integration ve Visual Clustering Coefficient. Modellerin ve sayısal değerlerin karşılaştırılması, Urmiye'nin geleneksel yapısının, kentsel modernizasyonun bir sonucu olarak 20. yüzyılın başlarından beri kökten değiştiğini göstermektedir. Geleneksel Buğday Meydanının tarihi kentte eşsiz bir yere sahip olurken, neden İmam Meydanı bugünkü Urmiye'de aynı başarıya ulaşmıyor. Tezde önerilen yöntem, İran bağlamında bir kentsel tasarım projesini incelemek için nadiren uygulanmıştır. Sonuçların tutarlılığını ve güvenilirliğini sağlamak için yöntemler, İran şehirlerinden yedi vaka çalışmasını değerlendirmek için uygulanmaktadır. Özellikle Visual Integration ve Visual Clustering Coefficient ölçüleri arasındaki korelasyon anlamlı sonuçlara yol açmıştır. Bu ölçümler sayesinde maksimum merkeziyete sahip alanlar ve faaliyetlerin yoğunlaşma potansiyele sahip yerler tespit edilebilmektedir. Yöntemlerin diğer İran şehirlerine de uygulanabileceği gösterildi. Örnek olay incelemeleri, araştırma metodolojisinin daha da geliştirilmesine ve geleneksel meydanların organize edildiği iki konfigürasyon modelinin belirlenmesine katkıda bulunmuştur. Bu modeller İran'ın geleneksel şehirlerinde çok işlevli bir kentsel alan olan meydanların başarısını garanti etti ve herhangi bir çağdaş müdahalede dikkate alınması gerekmektedir. Bu çalışma, geleneksel bir şehir için kentsel morfolojinin önemini ortaya koymakta ve yeni kentsel tasarım projelerini tarihsel bağlamda değerlendirmek için metodolojik bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A controversial large-scale project at the historic core of the city of Urmia in Iran, has been the starting point of the present study. The Imam Square project was enthusiastically proposed as a solution for the revitalization of the decayed areas in the historic city center. However, the failure of the first phase of the project has given rise to serious doubts about its progress for approximately eight years. The present study argues that without understanding the morphological logic of a city and its evolution through time in relation with its socio-cultural structure, any interventions on the historic urban context can be problematic. Urban morphology is used as a tool to analyze the traditional urban structure of Urmia and its transformation up to the present time. The analyses are done based on four periods of time and in different scales from the city level to the scale of the urban block. The analytical methods of Space Syntax are used to better understand how the morphological characteristics of the traditional town of Urmia have changed. A comparative study is conducted on the current Imam Square and the traditional Bugda Meydan located next to the project area. The Axial Map, Segment Map and Visual Graph analyses are used to prepare the models of measures: Integration HH and R3, Choice, Step Depth, Visual Integration and Visual Clustering Coefficient. The comparison of models and numerical values illustrates that the traditional urban structure of Urmia has been radically transformed since the early 20th century as a result of urban modernization. While the traditional Bugda Meydan possessed a unique place in the historic city, what are the reasons that Imam Square cannot achieve the same success in the contemporary Urmia? The methodology proposed in the thesis has been rarely applied to study an urban design project in the Iranian context. In order to provide the consistency and reliability of the results, the methods are applied to evaluate seven case studies from the Iranian cities. Meaningful results have been achieved particularly by the correlation between the measures of Visual Integration and Visual Clustering Coefficient by which the areas with maximum centrality and the potential for a place to be a node where activities concentrate can be identified. It is demonstrated that the methods can also be applied to other Iranian cities. The case studies have contributed to further development of the methodology of the research and to identify two configuration patterns according which the traditional meydans were organized. These patterns guaranteed the success of meydan as a multi-functional urban space in the traditional cities of Iran that needs to be considered in any contemporary intervention. The present study reveals the significance of urban morphology for a traditional city and provides a methodological approach to evaluate new urban design projects in the historic context.