Yetişkin bireylerde beden kütle indeksi ile anksiyete ve depresyon ilişkisi
The relationship between body mass index and anxiety and depression in adult individuals
  1. Tez No: 649074
  2. Yazar: SEMA AKKAYA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECİ MESERİ DALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Sivas'ta özel bir hastanede çalışan bireylerde şişmanlık sıklığını, anksiyete ve depresyon bulgusu varlığı sıklığını saptamak, şişmanlığı etkileyen etmenleri ortaya koymak, anksiyete ve depresyon bulgusu varlığını etkileyen etmenleri bulmak, şişmanlık ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Sivas'ta özel bir hastanede çalışan bireylerde yürütülen bu kesitsel araştırmanın bağımlı değişkeni anksiyete ve depresyon durumu, bağımsız değişkenleri ise sosyo-demografik özellikler, hastalık öyküsü, beslenme alışkanlıkları, iş stresi ve şişmanlıktır. Şişmanlık düzeyi hem beden kütle indeksi (BKİ) ile hem de bel çevresi (BÇ) ile değerlendirilmiştir. Veri Eylül-Aralık 2017 tarihleri arasında yüz yüze görüşme ile toplanmış, bel çevresi, ağırlık ve boy uzunluğu ölçümleri araştırmacı tarafından yapılmıştır. Çözümleme için SPSS 25.0 kullanılmış, sürekli değişkenler ortalama±S, sınıflanmış veri ise sayı-yüzde tabloları ile sunulmuştur. Anksiyete ve depresyon varlığını etkileyen etmenlerin belirlenmesinde sınıflanmış değişkenler için yates düzeltmeli ki-kare, ölçüm değişkenleri için ise bağımsız gruplarda t testi (parametrik koşullar sağlanmadığı durumda Mann Whitney-U test) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the frequency of obesity, the presence of anxiety and depression symptoms in individuals working in a private hospital in Sivas, to determine the factors affecting obesity, to find the factors affecting the presence of anxiety and depression symptoms, to determine the relationship between obesity and anxiety and depression. The dependent variable of this cross-sectional study conducted in individuals working in a private hospital in Sivas (n = 150) is the state of anxiety and depression, and its independent variables are socio-demographic characteristics, disease history, dietary habits, work stress and obesity. Obesity level was evaluated both with body mass index (BMI) and waist circumference (WC). The data were collected by face to face interview between September-December 2017, waist circumference, weight and height measurements were made by the researcher. SPSS 25.0 was used for analysis, continuous variables were presented as mean ± S, and classified data were presented with number-percentage tables. In determining the factors affecting the presence of anxiety and depression, for continious variables student t-test (Mann Whitney- U test if parametric conditions were not provided) was used and chi-square either with yates correction or chi-squate trend was used for classified variables.