Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk kliniklerinde alınan kültür sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of culture samples in pediatric clinics of Sisli Etfal Training and Research Hospital
  1. Tez No: 649080
  2. Yazar: NURŞEN CİĞERCİ GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ Günümüzde çoklu ilaç direnci olan mikroorganizmalar ile enfeksiyon sıklığı giderek artmakta olup; enfeksiyonların erken tanınmasında, hızlı ve etkili tedavi edilmesinde, epidemiyolojisini değerlendirmede ve prognoz açısından kültür örneklerinin değerlendirilmesi önemlidir. METHOD Çalışmamızda 1 Ocak 2007-1 Ocak 2008 tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesi dışındaki çocuk kliniklerinden alınan 2277 kan kültürü ve 857 idrar kültürü retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Kan kültüründe %6.8 (n:156) anlamlı üreme (bakteriyemi); idrar kültüründe ise, %6(n:52) anlamlı üreme çalışmaya alınmıştır. Alınan örneklerden kan kültürleri Bact-Alert 3D otomatize kan kültür sistemlerinde, idrar örnekleri Mc konkey ve %5 koyun kanlı agar besiyerlerine ekimi yapılarak inkübasyon süresi sonunda üreyen mikroorganizmalar identifiye edilmiş ve antibiyotik duyarlılık testleri yapılmıştır. BULGULAR Çalışmaya dahil edilen hastaların %56 (n=117)'sı erkekti. Çocuk kliniklerinde bakteriyemi saptanan hastalarda %79.4 gram pozitif (%69'u koagulaz negatif stafilokok ,KNS), idrar kültüründe ise %86.5'i gram negatif (%61.5 Escherichia coli, %11.5 enterokoklar) mikroorganizma üretilmiştir. Kan kültürlerinde bakteriyemi etkeni mikroorganizmalar; %48 (n=75) metisilin dirençli koagulaz negatif stafilokok, %21 (n=33) metisilin hassas koagulaz negatif stafilokok, %7.5 (n=12) klebsiella pneumoniae (%4.5 genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz, ESBL pozitif), %4.5 (n=7) pseudomonas suşları, %3.2 (n=5) enterococcus spp, %2.6 (n=4) Streptococcus pneumoniae, %2.6 (n=4) metisilin hassas stafilokokus aureus, %1.9 (n=3) acinetobakter, %1.9 (n=3) Candida tropikalis,% 1.9 (n=3) Escherichia coli, %1.9 (n=3) Enterobacter, %1.3 (n=2) Hemofilus influenza, %0.6 (n=1) brucella spp idi. İdrar kültürlerinde saptanan mikroorganizmalar; %61.5 (n=32) Escherichia coli, (%25 genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz, ESBL pozitif), %11.5 (n=6) enterococcus spp., %7,7 (n=4) klebsiella ESBL pozitif, %5.8 (n=3) proteus suşları, %3.8 (n=2) pseudomonas spp., %3.8 (n=2) Stenotrophomonas maltophilia, %1.9 (n=1) metisilin hassas stafilokokus aureus, %1.9(n=1) Acinetobakter baumannii, % 1.9 (n=1) klebsiella spp.'dir . SONUÇ Çalışmamızda enfeksiyonların tedavisi ve antibiyotik direnci gelişiminin önlenmesinde, merkezlerin kendi enfeksiyon etkenlerini ve antibiyotik duyarlıklarını belirleyerek uygun ve yeterli ampirik tedavi başlamasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction Today infections due to drug resistance microorganisms are increasing and it is important to evaluate culture specimens for early recognition, fast and efficient therapy, epidemiological evalution and prognosis of the infections. Method In our study 2277 blood cultures and 857 urine cultures which were taken from pediatric clinics except the neonatal intensive care unit of Şişli Etfal Training and Research Hospital between 1 January 2007- 1 January 2008, were evaluated retrospectively. 6.8%(n:156) significant blood culture and 6%(n:52) significant urine culture was included to the study. Blood cultures were put onto Bact-Alert 3D automotized blood culture systems, urine cultures were put onto Mc konkey and 5% sheep blood agar plates. After the incubation period microorganisms were identified with rutin bacteriological procedures and antibiotic sensitivity tests were performed. Results In the study, 56% (n=117) of the patients were male. In pediatry clinics, in blood cultures which was positive for bacteremia, 79.4% gram positive microorganisms (69% coagulase negative staphylacoccus-CNS), and in positive urine cultures 86.5% gram negative microorganisms (61.5% Escherichia coli) were produced. During bacteremia, prevalence of the microorganisms were 48%(n=75) meticillin resistance CNS, 21% (n=33) meticillin sensitive CNS, 7.5%(n=12) Klebsiella species (4.5% ESBL positive), 2.6% (n=4) Streptococcus pneumoniae, 2.6%(n:4) metisilin hassas stafilokokus aureus, 2% (n=3) acinetobakter, 1.9% (n=3) candida tropikalis, 1.9 % (n=3) Escherichia coli, 1.9 % (n=3) Enterobacter, 1.3% (n=2) Hemofilus influenza, 0.6% (n=1) brucella spp. During uriner tract infection, prevalence of the microorganisms were 61.5% (n=32) Escherichia coli (%25 ESBL positive), 11.5% (n=6) enterococcus spp., 7,7% (n=4) klebsiella ESBL positive, 5.8% (n=3) proteus spp., 3.8% (n=2) pseudomonas spp., 3.8% (n=2) Stenotrophomonas maltophilia, 1.9% (n=1) metisilin sensitive stafilokokus aureus, 1.9 % (n=1) Acinetobakter baumannii, 1.9 % (n=1) klebsiella spp. Conclusion: In our study we emphasize the importance of the centers determining their infection agents and antibiotic sensitivities, starting appropriate and sufficient therapy and rewiving their culture results for treatment of infections and preventing antibiotic resistance.