Alüminyum klorür (ALCL3) ile oluşturulan deneysel alzheimer hastalığı modelinde irisin hormonu düzeylerinin dişi ve erkek sıçanlarda araştırılması
Investigation of irisin hormone levels in female and male rats in experimental alzheimer's disease model created with aluminum chloride (AlCl3)
- Tez No: 649096
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOŞNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Alzheimer hastalığının patogenezinde yer alan önemli etkenler; bozulmuş bir kan beyin bariyeri, oksidatif stres ve bağışıklık sisteminin bozulmasıdır. İrisinin oksidatif stresin neden olduğu nöronal hücre hasarını önlediği bilinmektedir. İrisin'in beynin prefrontal korteksinde enerji metebolizmasını düzenleyerek anti-depresan benzeri etkiyi indüklemede önemli rolü olduğu belirtilmiştir. İrisin'in, insülin hormonunu yenilediği ve pankreas beta hücrelerinin oluşumu ile sayılarını arttırabildiği görülmüştür. Bu çalışmada oksidatif stres ve inflamasyonla ilişkili olduğu bilinen Alzheimer hastalığının irisin ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla dişi ve erkek sıçanların serum ve beyin dokusunda irisin, süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), malondialdehit (MDA), protein karbonil (PC) vetümör nekroz faktör alfa (TNF-) düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada Wistar-albino türü dişi (kontrol grubu (n=10), sham grubu (n=10), Alzheimer grubu (n=10)) ve erkek (kontrol grubu (n=10), sham grubu (n=10), Alzheimer grubu (n=10)) sıçanlar kullanıldı. Sıçanlarda Alzheimer hastalığı modeli alüminyum klorür (AlCl3) ile oluşturuldu. Beyin dokusunda immünohistokimyasal olarak irisin, amiloid-beta protein (1-42) [Aβ (1-42)] düzeyleri incelendi. Hematoksilen-eozin ve kristal viyole boyanarak beyin dokusunda hücrelerdeki değişimler incelendi.
Özet (Çeviri)
Important factors in the pathogenesis of Alzheimer's disease; oxidative stress is a disturbed blood brain barrier, oxidative stress and immune system impairment. It is known that iris prevents neuronal cell damage caused by oxidative stress. It has been stated that irisin plays an important role in inducing an antidepressant-like effect by regulating energy metabolism in the prefrontal cortex of the brain. It has been observed that irisin regenerates the insulin hormone and can increase their number with the formation of pancreatic beta cells. In our study, we measured the serum and brain levels of irisin, in order to reveal the relation of Alzheimer's disease with irisin, tumor necrosis factor alpha (TNF-α), superoxide in serum and brain. It was aimed to investigate the levels of dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), malondialdehyde (MDA), protein carbonyl (PC), irisin. Wistar-albino type male (control group (n=10), sham group (n=10), Alzheimer group (n=10)) and female (control group (n=10), sham group (n=10), Alzheimer group (n=10)) rats were used in the study. Alzheimer's disease model in rats was created with aluminium chloride (AlCl3). Irisin, amyloid-beta protein (1-42) [Aβ (1-42)] levels were examined immunohistochemically in the brain tissue. Haematoxylin-eosin and crystal violet staining examined changes in the cells of the brain tissue.