Özel bir hastanedeki beslenme ve diyetetik polikliniğine başvuran kişilerde laktoz intoleransı semptomları sıklığı
The frequency of lactose intolerance symptoms in people who apply to a nutrition and dietetics polyclinic in a private hospital
  1. Tez No: 649124
  2. Yazar: ZEYNEP ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul'da özel bir hastanenin beslenme ve diyet polikliniğine başvuran bireylerin laktoz intoleransı 2019 Temmuz-Kasım tarihleri arasında 18-73 yaş arasındaki 188 kadın, 43 erkek toplam 231 katılımcıya anket formu uygulanarak yapılmıştır. Daha önce yayınlanmış bilimsel çalışmalardaki veriler değerlendirilerek araştırmacı tarafından 22 soruluk bir anket düzenlenmiştir. Anketler polikliniğe gelen bireylere muayene öncesi verilmiştir. İstatistiksel hesaplamalarda SPSS (versiyon 22,0) programından yararlanılarak sonuçların değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, en küçük, en büyük, frekans, yüzde kullanılmıştır. Kesikli değişkenlere ait karşılaştırmalar Pearson ki-kare testi ile yapılmıştır. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalar değişkenin dağılım özelliğine göre tek yönlü varyans analizi, Posthoc Tukey testi, Kruskal Wallis testi, bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. Değişkenler arasında doğrusal ilişki incelenmesi durumunda Pearson veya Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. p˂0,05 istatiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmada bireylerin %33,8'inde kronik hastalık varken, %66,2'sinde kronik hastalık yoktur. Kronik hastalığı olan bireylerde %34,6, kronik hastalığı olmayan bireylerde %13,1 Lİ semptomları görülmüştür. Kronik hastalığı olan bireylerin %14,7'sinde mide rahatsızlığı, %4,4'ünde bağırsak rahatsızlığı, %2,6'sında alerji görülmektedir. Kronik hastalığı olan bireylerde Lİ semptomlarının daha fazla görülmesi istatistiksel olarak anlamlıdır (p˂0,05). Laktozsuz süt tüketenlerin %66,7'sinde Lİ semptomları görülmüştür ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p˂0,05). Süt ve süt ürünleri tüketimi sonrasında en fazla görülen GİS semptomları gaz, midede şişkinlik, karın ağrısıdır. Sonuç olarak bireylere anket uygulaması yapılarak süt ve süt ürünleri tüketimi sonrasında görülen GİS semptomları ile Lİ semptomları varlığının sıklığı arasında daha geniş çaplı benzer çalışmalara yer verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the symptom frequency of lactose intolerance in individuals who applied to a nutrition and diet policlinic of a private hospital in Istanbul. Between July 2019 and November 2019, a total of 231 participants (43 male, 188 female) aged 18-73 years were enrolled in the questionnaire. The data from previously published scientific studies were evaluated and a survey of 22 questions was conducted by the researcher. The questionnaires were given to the individuals who came to the outpatient clinic before the examination. Descriptive statistics mean, standard deviation, median, smallest, largest, frequency, percentage were used in the evaluation of the results by using SPSS (version 22.0) program in statistical calculations. Comparisons of discrete variables were made by Pearson Chi-square test. The consistency of continuous variables to normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. Comparisons Between groups of continuous variables were made using one-way analysis of variance, Posthoc Tukey test, Kruskal Wallis test, t test in independent groups and Mann Whitney U test according to the distribution property of the variable. In case of a linear relationship examination between variables, Pearson or Spearman correlation test was used. p˂0.05 was considered statistically significant. In the study, while 33.8% of the individuals had chronic disease, 66.2% of them did not have chronic disease. Symptoms of lactose intolerance were observed in 34.6% of individuals with chronic disease and 13.1% in individuals without chronic disease. 14.7% of individuals with chronic disease have stomach discomfort, 4.4% intestinal discomfort, and 2.6% allergies. The more common symptoms of lactose intolerance in individuals with chronic disease is statistically significant (p˂0.05). Lactose intolerance symptoms were observed in 66.7% of those who consumed lacrose-free milk and were found statistically significant (p˂0.05). As a result, it is necessary to place more similar studies between the gastrointestinal symptoms seen after consumption of milk and dairy products and the frequency of lactose intolerance symptoms by applying a questionnaire to individuals.