İstanbul'da yaşayan mülteci kadınların aile planlaması hizmetlerine erişebilme durumları ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes and attitudes of refugee women living in İstanbul access to family planning services
  1. Tez No: 649123
  2. Yazar: MELEK KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESEY ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Planning, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Aile planlanması tutum ölçeğinin Suriyeli mülteci kadınlarda geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmak ve mülteci kadınların aile planlamasına yönelik tutumlarını belirleyerek aile planlaması hizmetlerine erişme, kullanma durumlarını incelemek amacı ile planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma iki bölümden oluştu. Birinci bölüm; Aile Planlaması Tutum Ölçeği (APTÖ)'nin Suriyeli mülteciler için Arapça geçerlilik ve güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla metadolojik tipte, ikinci bölüm ise Suriyeli mülteci kadınların aile planlanması tutumlarını belirlemek, aile planlanması hizmetlerine erişebilme durumlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışma; İstanbul'da mültecilere gönüllü sağlık ve eğitim hizmeti sunan bir kuruluşta, Ocak-Nisan 2019 tarihleri arasında 320 mülteci kadın ile yapıldı. Veriler araştırmacı tarafından, üç tercüman eşliğinde, Anket Formu ile Aile Planlamasına Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler SPSS 15.0 programında değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan mülteci kadınların ortalama 30,18,6 (min:5, max:49) yaşında, evli, %47,80'inin ilkokul mezunu, %63,1'nin çalışmadığı saptandı. Kadınların %40,6'nın beş yıldan uzun bir süredir Türkiye'de yaşadığı, hepsinin Suriye'den geldiği belirlendi. Türkçe geliştirilen APTÖ ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapıldı. Cronbach alpha değerinin toplamda 0,89 olduğu ve toplam varyansının %57,62'ini açıklayan 29 maddelik beş faktörlü yapı elde edildi. Çalışma grubunun %50,60'sının Türkiye'de aile planlamasına yönelik danışmanlık aldığı, %66,9'unun aile planlaması yöntemi kullandığı; RİA' nın (%39,50) en çok kullanılan yöntem olduğu ve kullandıkları yöntemleri Aile Hekimliği (%24,20), Devlet Hastanesi (%22), Üreme Sağlığı Merkezi (%22), Göçmen Sağlığı Merkezi'nden ücretsiz bir şekilde temin ettikleri görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Maintaining the reproductive health of refugee women is an important issue. Therefore, the study was planned to determine the attitudes of refugees towards family planning and examine their access to use of these services. The study consists of two parts. Materials and Methods: First part; the Family Planning Attitude Scale was used to analyze the validity and reliability of the scale for Syrian refugees in Arabic and the second part was designed as a descriptive study to determine the attitudes of family planning services of Syrian refugee women and to examine their access to family planning services. The study was held with 320 refugee women in an organization providing voluntary health and education services to refugees in İstanbul between January and April 2019. The data was collected with the help of three interpreters by the researcher using a Questionnaire Form and Attitude Scale towards Family Planning. The obtained data was evaluated in SPSS 15.0 program. The mean age of the refugee women participating in the study was determined that of them 30,18,6 (min: 5, max: 49) years, 47,80% of them were primary school graduates and 63,1% of them were not working. It was determined that 40,6'n% of all women coming from has been living in Turkey for more than 5 years. Results: Reliability and validity of the APTÖ scale developed in Turkish was analyzed. It was explained that Cronbach alpha value was 0.89 in total and five-factor structure with 29 items explaining 57.62% of the total variance was obtained. It was concluded that 50,60's% of the study group that received counseling for family planning in Turkey, the use of family planning methods 66.9%; IUD (39.50%) is the most commonly used method and the methods they use are available free of charge from Family Medicine (24.20%), State Hospital (22%), Reproductive Health Center (22%) and Migrant Health Center. It was revealed that there is a significant difference between average scores of all subscales of APTO and between the number of years they survived in Turkey. Conclusion: In the results of sutudy, it was decided that the scale was valid and reliable for speaking Syrian refugees speaking Arabic. It was concluded that Syrian refugees received counseling related to family planning of the half, the majority of which used at least one method of family planning. And It was also discovered that they benefit family planning services free and family planning counseling services they receive in Turkey influences their attitudes positively