Le Bovarysme chez Gustave Flaubert
Gustave Flaubert'te Bovarizm
- Tez No: 64915
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NECMİ YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET LE BOVARYSME CHEZ GUST AVE FLAUBERT Battel OĞUZ Yüksek Lisans Tezi, Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Necmi YAŞAR Haziran 1998, 124 sayfa Hali hazırdaki bu çalışma, güncel gerçeğin üzerine konan hayallerin karmaşıklığını irdelemeyi amaçlamaktadır. XLX. yüzyıl ortalarında sona ermeye başlayan romantizm, zevkine düşkün kadınları duygusal yazılar okumaya yöneltir. Dönemin okuyucu kitlesi romantizmin coşkulu anlatımıyla tatmin olmuyordu. Bu yüzden romantizm yerini XLX. yüzyılın ikinci yansında Fransız Edebiyatında, doğru bilgi verme amacı olan realizm alır. Gustave FLAUBERT, şiddetle karşı gelmesine rağmen, bu akımın Madame Bovary eseriyle öncüsü sayılır. Bovarizm, söz konusu kadınlar için bir yaşam tarzı ve bir ideolojik devrim olarak kabul edilir. Kişilik hastalığı olan bu düşünceye göre tatminkârsızlık, tekdüzelik yaşam ve sıkıntı yaratan gerçek, hayal dünyasına yöneltir. Dönemin genç kızlarının manastırda, ergenlik çağlarında okudukları romantik eserler kendilerine gerçek yaşamdan uzak, fakat hayal dolu bir dünya kurmalarına yardımcı olur. Kahramanımız Emma Bovary, genç yaşta olağandışı bedensel hareketlilik hisseder. Emma ailesinin tavsiyelerinden uzak kalmıştır. Tüm kişisel isteklerin yerine getirilmesi çok güçtür. Çünkü insanların bitmez, tükenmez istekleri vardır. Kendi olanaklarının seviyesinden öte bir yaşam tarzı arzulamaları, kendilerini umutsuzluğa hatta intiharın eşiğine götürür. Kişilik dağılması bir başladı mı, kişi ister dine, ister koca aldatmaya ve daha da isterse çılgınca alış- verişe versin kendini..Kötü hayat, varolmanın karamsarlığı, asrın hastalığı ve kişiler arasındaki gelir eşitsizliği asırları aşmıştır. Emma kendisinden bugün hâla söz ettiriyorsa, bu demektir ki hastalığı günümüzdeki bazı kadınların ortak yaşam tarzım yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LE BOVARYSME CHEZ GUSTAVE FLAUBERT Battal O?UZ Yüksek Lisans Tezi, Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Necmi YAŞAR Haziran 1998, 124 sayfa This study aimed at studying the complexity and ambiguity of the imaginations added to actual and daily realities. Romanticism, changing to lose its actuality, cause some dissipated women to read sentimental writings. The enthusiastic narration of romanticism failed to satisfy the reader's groups of the period. For that reason, romanticism was replaced by realism aiming at conveying realistic details of daily life. Gustave FLAUBERT, is regarded as the pioneer of this movement trough he showed a stem reaction to it with his novel titled Madame Bovary. Bovarism is regarded as a life style and ideological revolution for the above mentioned women. According to that movement, accepted as a disposition in personality, reality being the reason for psychological troubles drifts people into an imaginative world. The romantic works the young girls read in monastery in their adolescence, help them to establish an imaginative world far remote from real life. Emma Bovary, our heroine, feels as a young girl an extra ordinary physical vitality. She is far away from the recommendation of the family. It is extremely difficult to meet all her personal wishes because human beings have much variety aspirations and demands. That they wish for a life style beyond their capacities drifts them into despair and the vege of suicide. A slight disposition in personality which as alike to cause disintegration, whether person devotes himself to religion, or starts out to cheat on his husband, or is lost in a frantic shopping,drifts her gradually into death which is called mostly bitter end. In this case, man should know how to content with what she has. Bad conditions of life, the illness of the age and the inequality of income among (individuals) has gone beyond the ages. If me still makes us speak about herself, it means that her illness reflects the common way of life of many women of our age.