Çukurova bölgesi Sanayici ve İşadamları Dernekleri (SİAD) üyelerinin temel değerleri ile kişisel ve kurumsal özellikleri arasındaki ilişki
The Relationship between Çukurova region Industrialists and Businessmen Associations (SIAD) members basic value with personal and institutional characteristics
  1. Tez No: 64916
  2. Yazar: TİBET KAĞIZMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET ÇUKUROVA BÖLGESİ SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEKLERİ (SİAD) ÜYELERİNİN TEMEL DEĞERLERİ İLE KİŞİSEL VE KURUMSAL ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ Tibet KAĞIZMAN Yüksek Lisans Tezi, İşletme Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ünal AY Eylül 1998, 126 sayfa Birçok alanda önemli gelişmelerin yaşandığı günümüz dünyasında, iş dünyasının gönüllü olarak temsilcileri olarak yer alan Sanayici ve İş Adamları Dernekleri, işletmeler ile çevre arasındaki uyumu sağlamakta ve hem işletmeler hem toplum açısından oldukça önemli fonksiyonlar yerine getirmektedirler. Bu bakımdan, bu kuruluşların etkin ve verimli bir şekilde yönetilmeleri, bu fonksiyonların daha da gelişmesi açısından, son derece önem arz etmektedir. Uygulamalı bir araştırmayı kapsayan bu çalışmada, Çukurova Bölgesi SİAD üyelerinin (ÇUGÎAD, AGİAD, ASİAD, MÜSİAD ve MESİAD) temel değerleri ile kişisel ve kurumsal özellikleri arasındaki ilişki detaylarıyla incelenmiştir. Bu amaçla Çukurova Bölgesinde bulunan 80 SİAD üyesine, Rokeach Değerler Anketi uygulanmış ve sonuçlar veri olarak kullanılmıştır. Araştırma sırasında derlenen bilgiler ve veriler ışığında bu kişilerin kişisel ve kurumsal özellikleri ile değer yargılan arasındaki ilişkilerle ilgili bazı genellemeler yapılmıştır. Daha önceki yıllarda yapılmış araştırmalar ve elde edilen sonuçlar ile kıyaslamalar yapılarak yönetim kadrolarım oluşturan kişilerin ve gelecekte oluşturacak olan genç yöneticilerin hayata bakış açıları incelenmiştir. Böylece SİAD üyesi işadamı, yönetici ve profesyonel çalışanların yaşamdaki temel değerlerini ve bu değerlere ulaşmada hangi yöntem ve davranışları tercih ettikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : SİAD, Temel Değerler, Kişisel özellikler, Kurumsal özellikler, Rokeach' in Değerler Anketi III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN ÇUKUROVA REGION INDUSTRIALISTS AND BUSINESSMEN ASSOCIATIONS (SİAD) MEMBERS' BASIC VALUES WITH PERSONEL AND INSTITUTIONAL CHARACTERISTICS Tibet KA?IZMAN Master Thesis, Business Department Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Ünal AY September 1998, 126 pages There are important developments taking place in todays world. Associations of Industrialists and Businessmen (AIBs), which are the volunteer members of the business world, makes the harmony between the environment and the' business organizations and also has important functions between the relations of business organizations and the society. Therefore, these organizations must be managed effectively and efficiently to enhance their functions. In this study, which comprises a questionary survey research, fundemental values and the relations between the personal and institutional properties of AIBs in Çukurova Region of Turkey has been examined. Therefore 80 members of AIBs has joined the Values Investigation and the results of these investigations used as datas. The information and the data collected during the investigation, is used to make generalizations of the value evaluations and to reveal the relations between the personnal and institutional properties of the AIBs members. The results has been compared with the researches done before to understand the way how todays managers and the future young managers look at the life. As a result, the fundemental values of the managers, businessmen and the professional workers in life and the ways and behaviors to reach to these values has tried to be determined. Keywords ; Instrumental Values, Terminal Values, Institutional Values, Personal Characteristics, Rokeach's Value Survey IV