An experimental study on geotextile-soil filter system
Geotekstil-zemin filtre sistemi için deneysel bir çalışma
- Tez No: 649161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Filtreler istinat duvarları, dolgu barajlar gibi yapılarda su sızıntısının neden olduğu partikül kaybını önlemek için kullanılır. Genellikle barajlarda granüler filtre malzemeleri kullanılmaktadır. Ancak, bu filtre malzemesinin elde edilme ve şantiyeye taşınma işlemleri projenin maliyetini arttırmaktadır. Bu süreçle birlikte projenin karbon ayak izi de artmaktadır. Bu nedenle, alternatif bir filtre malzemesine ihtiyaç duyulmakta olup geotekstiller bu ihtiyaç için en iyi seçeneklerden biri olarak düşünülebilir. ASTM D5101 standardına göre, örgüsüz geotekstillerin sabit tek yönlü akış altındaki gradyan oranı değişimi laboratuvar deneyler ile analiz edilmiştir. Gerçek kil çekirdekli toprak dolgu baraj davranışını yansıtmak için devlet su işleri teknik şartnamesine göre örnek bir baraj kili olan Kayseri kili kullanılmıştır. Filtre malzemesi olarak ise farklı göz açıklık ve kalınlığa sahip iki tip örgüsüz geotekstil kullanılmıştır. Ayrıca, granül filtre-kil kombinasyonu da test edilmiş olup geotekstil filtre ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, küçük göz açıklığına sahip geotekstil sistemlerinde, sistem geçirgenliğinin sabit değere ulaşması en hızlı şekilde gerçekleştiği gözlemlenmiştir. İki kat geotekstil kullanılarak yapılan deneylerde filtrasyonun daha iyi gerçekleştiği analiz edilmiştir. Kilin daha yoğun sıkılıkta hazırlanması filtrasyon performansını olumlu yönde etkilemiştir. Deney sisteminde kilin bulunduğu hücre üç bölgede incelenmiştir ve sistem geçirgenliğinin geotekstilin yanında bulunan zemin tabakasının geçirgenliği ile çok benzer olduğu görüşmüştür. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ile örgüsüz geotekstillerin toprak barajlarda filtre malzemesi olarak kullanımının daha iyiş anlaşılmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Filters have been used in earth structures such as retaining walls, earth dams etc. to prevent the loss of particles induced by seepage of water. Traditionally granular filter materials are used, however, they are becoming more difficult to obtain and transport to the construction site and transportation of granular material raise the cost of construction and carbon footprint of the project. Therefore, the need for an alternative filter material arises, and geotextiles can be considered as one of the best options. The experimental investigation was conducted in the laboratory to evaluate the Gradient Ratio test method for steady unidirectional flow through non-woven geotextiles. Tests were performed according to specification of ASTM D5101. Kayseri Clay that is a sample dam clay according to specification of State Hydraulic Works (DSI) was used as a base soil to reflect the actual clay core earth fill dam behavior, and two non-woven geotextiles, having different openin area and thicknes, were used. Also, the granular filter-clay combination was tested to compare geotextile filter and granular filter filtration behavior. It has been found that the stabilization in the permeability of system was greatest and fastest for the geotextile that had smaller opening area, and amount of loss of fines was detected in the case of having larger opening size and thinner geotextile system.Furthermore, using two-layers of geotextile in the system showed better filtration performance. The filtration performance of the geotextile was affected by the compaction state of the base soil. The denser compaction of clay positively affected the filtration performance. Finally, the system was analyzed in three zones of permeameter. It is observed that the system permeability behavior was very similar to permeability of soil layer next to geotextile. The results of this study are believed to help further understand the use of non-woven geotextiles in earth dams as filter material.