Arkasında geotekstil ile güçlendirilmiş donatılı kum zemin bulunan istinat duvarı davranışının analizi
Sand reinforced with geotextile reinforced soil retaining wall found the back of behavior analysis
  1. Tez No: 284477
  2. Yazar: RAMAZAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER KAYADELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Zeminlerin güçlendirilmesinde geosentetik malzemeler yaygın olarak kullanılmaktadır. Önemli bir ekonomik kazanç sağlamaktadır. Düşük maliyetinin oluşu güvenilir ve basit uygulamaya sahip olması tercih edilmelerindeki önemli bir etkendir. Çok çeşitli olarak üretilen geosentetik malzemeler zeminlerin güçlendirilmesi, geçirimsizliğin sağlanması, filtre ? drenaj farklı zemin tabakalarını birbirinden ayırma için kullanılmaktadır. Bu malzemelerden geotekstil ve geogrid en çok kullanılanı olarak öne çıkmaktadır. Yapı temellerinin güçlendirilmesi istinat duvarının stabilitesinin artırılması gibi uygulamalarında kullanılmaktadır. Kullanılan geotekstilin yapılan çalışmalarda temellerin taşıma gücünde çok ciddi artışların elde edildiği deneysel olarak gösterilmiştir. Diğer yandan istinat duvarlarının arkasına etki eden yanal gerilmelerin azaltılması amacı ile geotekstil kullanılmaktadır. Geotekstil ile donatılandırılmış zeminde istinat duvarına gelen yanal kuvvetler azalmakta ve böylece istinat duvarları daha stabil hale gelmektedir. Ancak geotekstil ile donatılandırılmış zeminde istinat duvarı ile ilgili tasarım parametreleri veya geotekstil uygulaması ile ilgili parametreler henüz tam anlamı ile ortaya konmuş değildir.Bu çalışmada laboratuvarda deney düzeneği ile istinat duvarı arkasındaki geotekstil donatılı zeminin istinat duvarı davranışındaki etkisi araştırılmıştır. Deney düzeneği için kum kasası oluşturulmuş ve zemin için kum hazırlanmıştır. İstinat duvarı üzerine kullanılacak olan temel için şerit temel hazırlanmıştır. Şerit temel istinat duvarına sıfır mesafede yerleştirilerek serilecek olan geotekstilin etkisi daha belirgin hale getirilmesi düşünülmüştür. Kum kasası içerisinde istinat duvarının serbest hareketinin sağlanması amacı ile istinat duvarı kum kasasına körük yapılarak sürtünmesinin sıfıra indirilmesi serbest hareket etmesi deneyin daha hassas hale gelmesi sağlanmıştır. Temelin üzerine yükleme yapılarak yükleme değerleri temel üzerindeki çökme değerleri ve istinat duvarının hareketi ölçülerek bu ölçülen değerler için grafikler hazırlanarak geotekstilin zemin içerisine ilk serilme mesafesi kaç tabaka kullanılacağı tabakalar arası mesafe ve geotekstilin boyutları için en uygun olanı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Floors of strengthening geosynthetic materials widely. Provide a significant economic gain Low cost, reliable, clean and simple is an important factor to be pre-programmed with the application strengthening the synthetic materials produced as a wide variety of soils, the filter, the provision of geo impervious strata used for distinguishing different ground drain This is the most favorite materials geotextiles and geogrids with excels Strengthening retaining wall of the building foundations are used in applications such as improving the stability of Move the power used in geotextiles studies foundations very serious hikes that produces a wide range of experimental shows On the other hand, with the aim of retaining walls to the back of the reduction of lateral stresses that are used in geotextiles Retaining wall from the lateral forces on the ground with the Geotextile accessory and thus retaining walls are becoming more stable running But the ground related to the design of retaining wall with geotextile, accessory or application-related parameters in the parameters with the meaning has not yet been fully geotextiles that are notThis study is to be created in a laboratory experiment on the mechanism of the geotextile-reinforced retaining wall with retaining wall behind the was surveyed in the behavior of the effect Experiment on the mechanism and the ground is prepared for the sand to sand deposit box created The basic Ribbon is designed to be used on the retaining wall Foundation The Ribbon is placed away from the base while retaining wall of the zero effect, intended to bring more pronounced drop on geo textile industry With the aim of ensuring the free movement with in the retaining wall of sand deposit box the retaining wall of sand, try the free download of the chassis of the bellows and friction to zero is provided to become more sensitive to Based on the values of the baseline installation by installing on slump and retaining wall of the movement, measured values, this is the first into the ground, preparing graphics for the measured values are geotextile, how many layers to use the distance between the distance of the sprawl and geotextile to the dimensions of the layers have been identified, the most appropriate one.