Kırılgan gruplarda şiddet olgularında NANDA-NIC-NOC kullanılarak hazırlanmış örnek hemşirelik bakım planları
Sample nursing care plans prepared using NANDA-NIC-NOC in violence cases in frail groups
  1. Tez No: 649169
  2. Yazar: NESLİ NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, kırılgan gruplarda şiddet olgularına hemşire tarafından tanı konması, girişimde bulunulması ve hemşirelik çıktılarının değerlendirilmesi için örnek oluşturmak amacıyla yapılmıştır. İleride kanıta dayalı çalışmaların oluşturulmasına kaynak sağlamak amacıyla ulusal ve uluslararası literatür taraması şeklinde desenlenmiş sistematik araştırma çalışmasıdır. Adli hemşirelik, adli bilimlerin yeni çalışma alanlarından biridir. Adli hemşirelik, hemşirelik temel eğitiminin ve sürecinin, şiddet, travma mağdur veya faillerinde kullanılmasıdır. Ayrıca sağlık hizmeti verilmesinde ve adli olgunun bilimsel ve yasal olarak soruşturulmasında etkilidir. Adli hemşirenin çalışma alanları arasında kişilerarası şiddet, travmalar, halk sağlığı ve güvenliği, insan hakları ihlalleri yer almaktadır. Evrensel bir sağlık problemi olan suç ve şiddet olaylarının arttığı günümüzde, hemşire, mağdurlar ve failler ile hastanelerde, acil servislerde, yoğun bakımlarda, servislerde, hatta polikliniklerde, aile sağlığı merkezlerinde veya olay yerinde ilk önce karşı karşıya gelen sağlık personelidir. Bu sebeple özellikle kırılgan grupların şiddet kaynaklı mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması ve/veya etkilerinin azaltılmasında, mağdurun bakım ve rehabilitasyonunun sağlanmasında hemşirelik bakımının öneminin anlaşılması ve daha çok üzerinde durulması gerekmektedir. Hemşirelik bakım planı bir kayıt sistemidir. Hemşirelik sürecinde ve sürecin her aşamasında kaliteli hemşirelik bakımı sunmak, bakımın devamlılığı sağlamak, verimli ve entegre sağlık bakımını desteklemek, hasta çıktılarını değerlendirmek ve gerekli verileri yeniden kullanmak amacıyla, yasal ve kayıt altına alınmış dokümantasyon için gereklidir. Şiddet, travma suç, istismar ve ihmal olgularında verilerin belgelendirilmesi, uygulanan hemşirelik bakımlarının yazılı hale getirilmesi adli sürecin aksamasının önüne geçilmesi ve delil kayıplarının olmaması ve haksız mağduriyetlerin yaşanmasının önlenebilmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study is a systematic research study designed as a national and international literature review in order to create a resource for evidence-based studies by nurse in vulnerable groups, to make attempts, and to evaluate nursing outputs, and to draw attention to the contribution of quality documentation to the legal process. Forensic nursing is one of the new fields of study of forensic science. Forensic nursing is the use of basic nursing education and the nursing process in the provision of health services to victims or perpetrators of violence, trauma and other criminal cases and in the scientific. Interpersonal violence, traumas, public health and safety, human rights violations are among the fields of work of the forensic nurse. In today's world, where crimes and violent incidents, which are a universal health problem, are increasing, nurses are the health personel who first come across with victims and perpetrators in hospitals, emergency rooms, intensive care units, wards, even outpatient clinics, family health centers or on the scene. For this reason, it is necessary to understand the importance of nursing care, especially in eliminating the violence-induced victimization of vulnerable groups or reducing their effects, and providing care and rehabilitation of the victim. Nursing care plan is a source of information. It is necessary for legal and recorded documentation in order to provide quality nursing care in the nursing process and at every stage of the process, to ensure continuity of care, to support efficient and integrated health care, to evaluate patient outcomes and to reuse necessary data. Documentation of data in cases of violence, trauma, crime, abuse and negligence, writing the applied nursing care are important for preventing interruption of the judicial process and preventing loss of evidence and unjust victimization.