Türk gemiadamlarının ruh sağlığı durumlarının analizi
Analysis of Turkish seafarer's mental health status
  1. Tez No: 649170
  2. Yazar: HARUN KINALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada kapsamında ticari gemilerde çalışan Türk gemiadamlarının ruh sağlığı durumlarının analizi yapılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan anket ile gemiadamlarının mesleki memnuniyet düzeyleri, Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7) testi kullanılarak anksiyete düzeyleri ve Hasta Sağlık Anketi-9 (HSA-9) testi kullanılarak ise depresyon düzeyi ile intihar ve kendine zarar verme düşünceleri tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen bulgular gemiadamlarının çeşitli demografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Çalışma 403 gemiadamına uygulanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı ile, T-testi ve tek yönlü varyans analizi teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; gemiadamları arasında anksiyete yaygınlığı %19,1, depresif bozukluk %33,2 ve intihar ya da kendine zarar verme düşüncesi ise %20,1 olarak tespit edilmiştir. YAB-7 testi sonuçları demagojik özelliklere göre değerlendirildiğinde; erkek, genç, bekar, deniz tecrübesi daha az, kontrat süresi daha uzun, küçük gemilerde ve yakın seferlerde çalışan gemiadamlarının anksiyete belirti düzeylerinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. HSA-9 test ortalamaları demagojik özelliklere göre değerlendirildiğinde; kadın, genç, bekar, deniz tecrübesi daha az, uzun süreli kontrat süresine sahip, küçük gemilerde ve yakın seferlerde çalışan gemiadamlarının depresyon belirti düzeylerinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. İntihar ya da kendine zarar verme düşüncesi demagojik özelliklere göre değerlendirildiğinde; erkek, genç, bekar, deniz tecrübesi daha az, uzun süreli kontrat süresine sahip, küçük gemilerde ve yakın seferlerde çalışan gemiadamlarının intihar ya da kendine zarar verme düşüncelerinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mental health status of Turkish seafarers who works on commercial ships was analyzed. Within the scope of this study, occupational satisfaction levels of seafarers with the survey created by the researcher, anxiety levels using the General Anxiety Disorder-7 (GAD-7) test, the level of depression and suicidal and self-harm thoughts were determined by using the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) test. In addition, the findings were examined in relation with seafarers with various demographic variables. The study was applied to 403 seafarers. The analysis of the data obtained as a result of the research was done with the SPSS 22.0 package program, using the T-test and one-way analysis of variance. According to the results of the study; prevalence of anxiety among seamen 19.1%, depressive disorder 33.2% and the idea of suicide or self-harm was determined as 20.1%. YAB-7 test results are evaluated according to demagogic properties; it has been determined that the anxiety symptom levels of the seafarers who are male, young, single, have less experience, longer contract periods, and work in small ships and near voyages are higher than the other groups. HSA-9 test averages are evaluated according to demagogic characteristics; it has been observed that seafarers who are female, young, single, have less experience, have long term contracts, work in small ships and near voyages, have higher depression symptom levels compared to other groups. When suicide or self-harm thought is evaluated according to demagogic features; suicide or self-harming thoughts of seafarers who are male, young, single, have less experienc, have long-term contracts, work in small ships and near voyages, were found to be higher than other groups.