Designing for new generation electronic musical instruments: Strategies to improve interaction, user experience and live performance
Yeni nesil elektronik müzik enstrümanları için tasarım: Etkileşim, kullanıcı deneyimi ve canlı performansı geliştirmeye yönelik stratejiler
- Tez No: 649168
- Danışmanlar: PROF. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY, PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
21. yüzyıla girilirken, teknolojide çığır açan gelişmeler yeni bir elektronik müzik enstrümanı 'tür'ünün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Büyük ölçüde teknolojiye bağımlı ve teknolojiyle işleyen bu enstrümanlara, müzik enstrümanı tasarımı ve araştırmaları alanında disiplinlerarası bir oluşum da eşlik ederek; müziği, endüstriyel tasarım, etkileşim tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı, bilgisayar bilimi, yazılım mühendisliği, elektronik/bilgisayar mühendisliği, makina mühendisliği ve malzeme mühendisliği gibi çok çeşitli alanları birbirine bağladı. Her ne kadar tüm bu disiplinler elektronik enstrüman yapımı mesleğini sahiplenmeye çalışmış olsalar da, alandaki üretim ve çıktıların büyük çoğunluğunu, açık bir biçimde profesyonel müzisyenleri hedefleyen, onlar için tasarlanmış ve onların benimseyeceği enstrümanlar yerine, prototipsel araştırma, teknik inovasyon ve buluşlar oluşturmaktadır. Alanda görülen en belirgin eksiklik, profesyonel müzisyenlerin elektronik müzik enstrümanlarına dair ihtiyaçlarını, tercih ettikleri etkileşimleri ve arzu edilen kullanıcı deneyimlerini ortaya çıkartmaya yönelik 'kullanıcı odaklı' araştırmalardır. Buna ek olarak, profesyonel müzisyenlerin canlı performans bağlamındaki ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması için elektronik müzik enstrümanlarının nasıl tasarlanmaları gerektiğine dair bir teorik bilgi eksiği de bulunmaktadır. Bu tez, bir yandan alandaki kullanıcı içgörüsü eksikliğini ele alırken, kullanıcı odaklı elektronik müzik enstrümanı tasarımı için stratejiler ve yönergeler önermeyi amaçlamaktadır. Güncel literatür taramasını takiben, Repertuar Çizelgesi Tekniği ve Çapraz Etki Analizi karma yöntemiyle yapılan zengin içerikli bir alan araştırması sunulmuştur. Çalışma, profesyonel müzisyenlerin, farklı özellikleri doğrultusunda seçilmiş yeni nesil elektronik müzik enstrümanı örnekleri üzerinden yaptıkları uzman yorumlarına dayanmaktadır. Kişisel Kurgu Teorisi'nin esasları veri toplama ve işleme sürecinin temelini oluşturmuş, müzisyenlerin kişisel kurgularının arabağlantılarının tespiti ve öncelleştirilmesi, Çapraz Etki Analizi ile nitel ve nicel olarak ortaya çıkartılmıştır. Bu tezin temel çıktısı; tasarımcıların, yeni ürün geliştirme süreçlerinin özellikle ilk/kavramsal tasarım aşamalarında değerlendirebilecekleri, canlı müzik performansı bağlamında, elektronik müzik enstrümanlarıyla, tercih edilen etkileşimler ve beklenen kullanıcı deneyimleri elde etmelerini sağlayacak bir dizi stratejidir.
Özet (Çeviri)
Since the turn of the 21st century, ground-breaking advancements in technology have led to the emergence of a completely new 'species' of electronic musical instrument. These instruments, which are heavily driven or dependant on technology, have been accompanied by an interdisciplinary movement in the field of musical instrument research and design, interconnecting music-making to disciplines including, but not limited to, industrial design, interaction design, user experience (UX) design, computer science, software engineering, electronic/computer engineering, mechanical engineering and materials engineering. Although all of these disciplines have staked a claim to the profession of electronic 'instrument-making', much of the output comprises prototypical research, technical innovation and invention rather than instruments that are clearly aimed at, designed for, or adopted by professional musicians. Notably absent from the field is user-centred research, aiming to uncover professional musicians' needs, preferred interactions and desirable user experiences with electronic musical instruments. Furthermore, there exists a lack of theory concerning how electronic musical instruments should be designed so that the needs and expectations of professional musicians in live performance situations can be fulfilled. This thesis seeks to address the lack of fundamental user understanding as well as bring forward guidelines and strategies for user-centred electronic musical instrument design. Following a review of the state of the art, a substantial field study based on a hybrid of repertory grid technique (RGT) and cross impact analysis (CIA) is reported. The study involved professional musicians offering expert commentary on the design, interaction and experiences of purposefully disparate electronic musical instrument exemplars. The principles of personal construct theory (PCT) formed the basis of data collection and processing, with the interconnection and prioritization of musicians' constructs revealed qualitatively and quantitatively through CIA. The principal outcome of the thesis is a set of strategies for designers to consider – especially in the conceptual front-end of new product development – to achieve appreciated interaction and desirable user experiences from electronic musical instruments in the context of live performance.