Logistics collaboration for food bank operations
Gıda bankası operasyonları için lojistik işbirliği
  1. Tez No: 649171
  2. Yazar: SUDE KOCAÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sürdürülebilir Kalkınmanın desteklenmesi, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için giderek daha önemli hale gelmektedir. Sürdürülebilir bir gıda sistemi de Sürdürülebilir Kalkınma'nın önemli bir parçasıdır. Bu tez çalışması, girişimci bir şirket tarafından hayır kurumları için işletilen sürdürülebilir bir gıda bağış sisteminin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Sistemdeki hayır kurumlarının büyük bir kısmını gıda bankaları oluşturmaktadır. Gıda bağışı sisteminde, bağışçı şirketler fazla yiyeceklerini bağışlamakta ve gıda bankaları da dijital bir platformun talepler doğrultusunda kendilerine tahsis ettiği bağışları toplamaktadır. Ancak, her gıda bankasının bağış toplayabilecekleri araçları bulunmamaktadır. Bu çalışmada, bazı gıda bankalarının sahip olduğu araçların, diğer gıda bankaları için de bağış işlemlerini gerçekleştirmek üzere ortak olarak kullanılması önerilmektedir. Yeni önerilen bu konsepte lojistik işbirliği ismi verilmiş ve bu sistemi işbirliği ile eniyilemek için bir matematiksel model geliştirilmiştir. Eniyileme modeli, bağışları uygun zamanlı olarak gıda bankalarına tahsis etme, araçların günlük rotalarını düzenleme ve bağışların toplama ve teslimat operasyonlarının rotalar üzerinden yürütülmesi işlemlerine karar vermektedir. Model, araç kullanımından kaynaklanan toplam çevresel ve ekonomik zararı en aza indirirken, toplanan bağışlar sayesinde kurtarılan gıdaların toplam parasal tasarrufunu enbüyüklemeyi amaçlamaktadır. Modeli test etmek için, çeşitli büyüklüklerde 136 gerçek yaşama dayanan örnek tasarlanmıştır. Bu örnekler temel alınarak, sistemi işbirliği ile ve işbirliği olmadan değerlendirmek için üç vaka çalışması oluşturulmuştur. Vaka çalışmaları için, meta-sezgisel bir algoritma da geliştirilerek, bir başlatma prosedürü ile modelin elde ettiği çözümlerin kalitesi artırılmıştır. Lojistik işbirliği ile, bağışlanan gıdanın ortalamada yaklaşık % 96'ının kurtarılabildiği gösterilmiştir. Ayrıca, işbirliği modelinin, en iyi çözümlerin amaç fonksiyon değeri ve kurtarılan bağışların oranı açısından işbirliği olmayan alternatif modelden daha iyi sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Supporting Sustainable Development is getting more and more important to leave a better world to the next generations and a sustainable food system is one of the elements in Sustainable Development. This study focuses on developing a sustainable food donation system operated for charitable agencies by an entrepreneurial company. Charitable agencies are mostly in the form of food banks. In the food donation system, donor companies donate their surplus food and the food banks are responsible to collect these donations assigned to them by a digital platform based on their demand. However, not every food bank has vehicles to collect donations on their own. In this study, it is proposed that the vehicles already owned by some of the food banks shall be used mutually to carry out the donation operations for other food banks too. This newly proposed concept is called logistics collaboration, and to optimize the system with collaboration, a mathematical formulation is developed. The optimization model assigns the donations timely to the food banks, arranges the daily routes of the vehicles, and decides the pickup and delivery operations to conduct throughout the routes. The model aims to maximize the total monetary savings of the donations rescued while minimizing the total environmental and economic damage caused by vehicle usage. To test the model, 136 real-life based instances are generated with varying sizes. Based on these instances, three case studies are created to evaluate the system with and without the collaboration. For the case studies, a GRASP-ILS metaheuristic implementation is also developed to improve the solution quality obtained by the model and to create starting solutions for the warm-up start procedures. It is shown that around 96% of the food donated can be rescued on average with the logistics collaboration. Furthermore, it is concluded that the model with collaboration outperforms the model without collaboration in terms of the objective function value of the best solutions and also in terms of the amount of rescued donations.