Karadeniz memorandumu kapsamında tutulan Türk ve yabancı bayraklı gemilerin güverte bulgularının analizi
Analysis of deck deficiencies of Turkish and foreign flagged ships within the scope of the Black Sea memorandum of understanding
  1. Tez No: 649172
  2. Yazar: HAKAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Deniz taşımacılığı uluslararası nakliyatta en yaygın kullanılan kendine ait bazı riskleri olan bir taşımacılık türüdür. Dünya ticaretinde taşınan malların yaklaşık %90'nı deniz yolu ile taşınmaktadır. Denizde can ve mal güvenliği, gemilerden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi, gemide yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine ilişkin daha katı kuralların uygulanması ve uluslararası denizcilik düzenlemelerine uymayan standart altı gemiler ile taşımacılığın önüne geçilmesi için oluşturulmuş denetleme mekanizmalarından biri de Liman Devleti Kontrolüdür. Bu çalışma ile Türkiye'nin de dahil olduğu Karadeniz Memorandumu kapsamında yapılan liman devleti denetimleri sonucu tutulan gemilerin, güverte eksikliklerinden kaynaklı tutulma nedenleri ile denetim yapılan ülke, gemi bayrağı, gemi tipi, groston, gemi yaşı ve klas kuruluşu arasındaki ilişkinin bulunduğu sonucuna varılmıştır. Karadeniz MOU resmi web sitesinden alınan verilere istinaden 2016-2018 yılları arasında toplam yapılan 15393 denetleme içerisinden güverte eksikliğinden kaynaklı 558 geminin tutuklandığı ve bu gemilere toplamda 1854 adet tutulmaya sebebiyet veren güverte maddesi yazıldığı tespit edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi için IBM SPSS İstatistik 23 programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarının, gemi adamları, liman ve bayrak devleti denetçileri ve gemi donatanları için deniz kazalarının ve gemilerin tutulmasının önlenmesi açısından yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sea transportation is a type of transportation that is used most widely in international transportation and has some risks of its own. Approximately 90% of the goods transported in world trade are transported by sea. Port State Control is one of the control mechanisms established for the safety of life at sea, the prevention of pollution from ships, the implementation of stricter rules regarding the improvement of living and working conditions on board, and the prevention of transportation with sub-standard ships that do not comply with international maritime regulations. As a result of the research, the meaningful relationship between inspection countries, ships flags, types, gross tonnages, ages, classification societies and deck department deficiencies related with detained vessels as a result of port state control inspections in scope of Black Sea Memorandum, which Turkey is included has been identified. Based on the data obtained from the official website of the Black Sea MOU, it was determined that 558 ships were detained due to the lack of decks among 15393 inspections between 2016 and 2018, and a total of 1854 deck remarks were written on these ships. IBM SPSS Statistics 23 program was used to evaluate the data. The results of the research are thought to be a guide for seafarers, port and flag state inspectors and ship owners in terms of preventing sea accidents and seizure of ships.