2008 finansal krizi sonrası TCMB para politikasında meydana gelen değişimler
Changes in the CBT's monetary policy after the 2008 financial crisis
  1. Tez No: 649182
  2. Yazar: MEHMET SAİD AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkelerin para politikaların şekillenmesinde merkez bankalarının rolü ve önemi şüphesiz ki çok önemlidir. Bundan dolayı hükümetlerin belirlediği iktisadi politikalar çerçevesinde yürütülecek olan para politikası, ekonomi alanında hükümetlerin izlediği iktisadi politikaların başarısı yönünden oldukça önemli bir yere sahiptir. Küreselleşme algısı ile finans piyasalarının dünyada iç içe geçtiği günümüzde izlenecek para politikaları doğru zamanda doğru politikalarla ekonomik büyümeye olumlu yönde etki edecek güce sahiptir. Bu cihette bu çalışmada; küresel finans krizinin yarattığı etkilerin, Türkiye ekonomisi üzerindeki yansımalarının TCMB tarafından uygulanan para politikaları ile mali ve finansal piyasaların en az düzeyde etkilenmesi için harcadığı çabalar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The role and importance of central banks in shaping the monetary policies of countries is undoubtedly very important. Therefore, the monetary policy to be carried out within the framework of the economicc policies determined by the goverments has an importat place terms of the success of the economic policies pursued by the goverment in the field of economy. The global policy perception aand monetary policies to be followed in the world of financial markets have the power to positively affecct eonomic growth in the right policies at the right time. This study nalyses the repercussions of the global financial crisis from the aspect of the fiscal and financiaal market and monetary policies implemented by the Central Bank of Turkey to largely mitigate such consequences of the Turkish eonomy.