Shaping Turkish learning environment to boost up critical thinking by EFL teachers
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin eleştirel düşünmeyi güçlendirmek için Türk öğrenme ortamını şekillendirmesi
  1. Tez No: 649220
  2. Yazar: MAHMOUD ABDALLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öğrenme sürecinin gerçekleştiği sınıf içi sınıf öğrenim ortamı, öğrenciler için sadece en önemli erişim noktası değil, aynı zamanda öğrencilerin eleştirel düşüncelerini de şekillendirmektedir. Eleştirel düşünme alanında on yıllardır bol miktarda araştırma yapılmasına rağmen, sosyal, psikolojik ve pedagojik ortamları simgeleyen İngilizce sınıf ortamını şekillendirmek daha az dikkat çekmiştir. Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin eleştirel düşünmeyi güçlendirmek için destekleyici bir öğrenme ortamını şekillendirme algılarını ve deneyimlerini vurgulamaktadır. Özellikle, öğretmenlerin eleştirel düşünmeyi öğretme entegrasyonunu etkileyen Türk yabancı dil olarak İngilizce öğrenme ortamının gelişen faktörlerinin neler olduğunu. Bu amaçla, bu araştırma, veri toplamak için bir araştırma aracı olarak kapsamlı yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla bir temellendirilmiş teori yaklaşımının kullanıldığı keşifsel bir nitel araştırma tasarımı ile çerçevelenmektedir. On iki EFL deneyimli öğretmen bu araştırmada gönüllü olarak çalışmıştır. Tüm veriler, önceden tanımlanmış temaların bulunmaması nedeniyle temaların ortaya çıkmasını sağlayan teori ilkelerine göre toplanmış ve analiz edilmiştir. Bu çalışmada birincil veri analizi tekniği olarak sabit bir karşılaştırma tekniği kullanılmıştır. Sonuçlar, öğrenme ortamının psikolojik, pedagojik ve sosyal faktörlerinin eleştirel düşünmenin entegrasyonunu etkilediğini ve öğrencilerin Türk yabancı dil olarak İngilizce sınıflarının içerisinde eleştirel düşünme becerilerini artırmak için bir paraşüt modeli sunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The classroom learning environment, in which the learning process takes place, is not only the most significant point of access for learners but shapes the learners' critical thinking as well. Although abundant research has been thrived for decades in the area of critical thinking, shaping the English classroom environment, symbolizing social, psychological, and pedagogical settings, has drawn less attention. The current study highlights the EFL teachers' perceptions and experiences of shaping a supportive learning environment to boost up critical thinking. In particular, it investigates what the developing factors of Turkish EFL learning environment that affect teachers' integration of teaching critical thinking. To this end, this research is framed by an exploratory qualitative research design in which a grounded theory approach is utilized through extensive semi-structured interviews as a research instrument to collect data. Twelve EFL experienced teachers have voluntarily practiced in this research. The whole data are collected and analyzed according to theory principles which enable themes to emerge due to the absence of pre-defined themes. A constant comparative technique is employed as the primary data analysis technique in this study. The results disclosed that psychological, pedagogical and social factors of learning environment influence the integration of critical thinking, introducing a parachute model to boost up learners' critical thinking skills.