Türkiye'de katılım bankalarının sorunları ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals of participation banks in Turkey
  1. Tez No: 649219
  2. Yazar: ASİYE CAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Faizsiz bankacılık uygulamaları genel olarak İslâmî bankacılık olarak da bilinir. Bu uygulamaların temel özelliği geleneksel bankacılık uygulamalarından farklı olarak faize yer vermemeleridir. Katılım bankalarının kuruluş amaçlarının başında özellikle dinî duyarlılıkları nedeniyle faizden uzak kalan insanların ekonomiye katılmayan atıl tasarruflarını ekonomiye kazandırmak gelmektedir. Dünyada ilk katılım bankası uygulamasına 1972 yılında Kahire'de“Nasser Social Bankası”örneğine rastlanılmaktadır. Türkiye'de ise söz konusu bankaların kuruluş çalışmalarının 1983'lerde başladığı ve 1985 yılında ilk özel finans bankası Albaraka Türk Finans Kurumu'nun faaliyete geçtiği bilinmektedir. Türkiye'de özel finans kurumları, 2005 yılında yürürlüğe giren 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ile“katılım bankaları”olarak adlandırılmış ve Özel Finans Kurumları Birliği'nin unvanı da“Türkiye Katılım Bankaları Birliği”olarak değiştirilmiştir. Türkiye'de 9 tane katılım bankası kurulmuştur. Bunların 6 tanesi günümüz de faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Katılım Bankalarının sorunlarını irdelemek ve çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma yöntemi olarak kaynak taraması tercih edilmiştir. Çalışmanın kapsamı, Türkiye'de başlangıcından günümüze bankacılık sektöründe görülen katılım bankalarıyla sınırlı tutulmuştur. Çalışmada, katılım bankalarının genel olarak insanların elinde bulunan pasif tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi amacıyla ekonomiye aktif olarak transferini sağlamak gibi önemli bir ihtiyaçtan doğduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Interest-free banking practices are also commonly known as Islamic banking. The main feature of these practices is that, unlike traditional banking practices, they do not include interest. At the beginning of the establishment goals of participation banks, especially people who stay away from interest due to their religious sensibilities, bring to the economy the idle savings that do not participate in the economy. The first participation Bank practice in the world was observed in Cairo in 1972 as an example of“Nasser Social Bank”. In Turkey, it is known that the establishment of these banks began in 1983 and that the First Private Financial Bank, Albaraka Turkish financial institution, became operational in 1985. Private financial institutions in Turkey were named as“participation banks”by the Banking Law No. 5411, which entered into force in 2005, and the title of the Association of private financial institutions was changed to“Association of participation banks of Turkey”. 9 participation banks have been established in Turkey. 6 of them continue their activities today. The aim of this study is to examine the problems of participation banks in Turkey and to provide solutions. Resource scanning was preferred as a working method. The scope of the study was limited to the participation banks seen in the banking sector in Turkey from its inception to the present day. The study found that participation banks were born out of an important need, such as actively transferring passive savings in people's hands to the economy in order to convert them into investments.