Eski Türkçede fonksiyonel açıdan varlık eki
Functional asset supplement in old Turkish
- Tez No: 649224
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, +lIg varlık ekinin ve birleşikleriyle meydana gelen sözcüklerin ve oluşturduğu türlerin tespit edilmesi, bu türlerin cümle içerisinde anlamsal ve fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Eski Türkçenin farklı çevrelerinde yazılmış metinlerdeki varlık ekli ifadelerin anlamsal ve işlevsel olarak incelenmesi, +lIg varlık ekinin hangi tür sözcüklere eklendiği ve fonksiyonel açıdan hangi anlam ve işlevleri barındırdığı konuları üzerinde durulmuştur. +lIg varlık eki, tezin kapsamındaki metinler dahilinde incelenmiş ve ek fonksiyonel açıdan değerlendirilmiştir. Sonuç olarak +lIg varlık ekinin hangi tür sözcüklere eklendiği, birleşiklerinin neler olduğu tespit edilmiş, ekin eklendiği sözcük türleri ve birleşikleri kategorize edilmiş ve ekin anlamsal ve işlevsel fonksiyonu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the suffix“+lIg”and the words that occur with its compounds and the types it forms and to evaluate these types semantically and functionally in a sentence. In the study, it is focused on the semantic and functional examination of the expressions with entities in the texts written in different circles of the old Turkish, which type of words the suffix“+lIg”is attachead to and which meaning and functions it contains in functional terms. The suffix“+lIg”has been examined in the texts within the scope of the thesis and evaluated from functional aspects. As a result what kind of words the suffix“+lIg”was added to, what its compounds were determined, the word types and compounds to which the suffix was added were categorized and the functional and semantic function of the suffix was determined.